W 2018 r. według sprawozdania z działalności Urzędu KNF oraz KNF w elektronicznym rejestrze agentów wpisanych było 31 427 agentów ubezpieczeniowych. Od paru lat ta liczba jest dość stabilna, co świadczyć może o ugruntowanej pozycji agentów ubezpieczeniowych na polskim rynku, a także o pewnym prestiżu wynikającym z wykonywania tego zawodu. Pewne jest także to, że aby wykonywać zawód agenta trzeba wykazywać się różnorodnymi predyspozycjami. Nie muszą one być wrodzone, wynikające z rysu charakterologicznego. Dużą rolę odgrywa zawodowa ścieżka. Doświadczenie zebrane w trakcie wykonywania wielu różnych zawodów może okazać się niezwykle istotne i kształcące predyspozycje do stania się dobrym agentem ubezpieczeniowym. Jednym słowem praca agenta może łączyć doświadczenie wielu zawodów.

Jakie zawody prowadzą do zbudowania fundamentu, by zostać dobrym agentem ubezpieczeniowym?

#1 Sprzedawca

Jako sprzedawcy mamy stały kontakt z klientami. Niezależnie od tego, czy pracujemy w sklepie budowlanym, komputerowym, kosmetycznym czy z częściami samochodowymi obsługujemy różnych klientów i doradzamy im, jako sprzedawca nabywamy wielu umiejętności i je szlifujemy. Uczymy się doradzać i prowadzić rozmowę z ludźmi w różnym wieku, o różnych poglądach i przekonaniach. Sprzedaż nie zawsze ogranicza się do rozmowy o konkretnych potrzebach związanych z oferowanymi produktami. Ważna jest sztuka konwersacji, umiejętne rozpoznanie potrzeb osoby, z którą rozmawiamy i umiejętność dopasowania odpowiedniego rozwiązania. Te umiejętności, a także zdolności negocjacyjne, wymiernie przełożą się na efektywność pracy już w charakterze agenta ubezpieczeniowego.

#2 Handlowiec

W pracy handlowca jest bardzo wiele elementów pokrywających się z pracą sprzedawcy. Jednak umiejętności sprzedażowe handlowca muszą wznieść się na wyższy poziom. Co więcej praca przedstawiciela handlowego ma zupełnie inny charakter, o wiele bardziej zbliżony do tego, który wykonuje agent ubezpieczeniowy. Wynika to z tego, że handlowiec to swego rodzaju mikro-firma pracująca wewnątrz większego przedsiębiorstwa. Praca przedstawiciela handlowego nie jest ściśle związana z siedzibą firmy, jest to praca mobilna, której lwią część wykonuje się w terenie. Wykonywanie tego zawodu wymaga dyscypliny, konsekwencji i regularności. Predyspozycje, które podnoszą efektywność to takie cechy jak optymizm, empatia, zaangażowanie, umiejętność słuchania, rozpoznawania realnych potrzeb i negocjacji. Dobry handlowiec jest jak dobry agent ubezpieczeniowy, potrafi słuchać, rozmawiać na rozmaite tematy, ale zawsze umiejętnie wróci do meritum jakim jest zawarcie transakcji.

#3 Doradca inwestycyjny

Pracując w charakterze doradcy inwestycyjnego zdobywamy wiele umiejętności, które będą doskonałym fundamentem, a nawet większym szkieletem, ułatwiającym pracę jako agent ubezpieczeniowy. Jako doradcy dużą część pracy musimy poświęcać nauce, stałemu kształceniu się w zakresie finansów. Wyuczymy w sobie nawyk, dzięki któremu o wiele łatwiej przyjdzie nam organizować sobie pracę tak, by znaleźć czas na naukę. Podnoszenie kwalifikacji i kształcenie się jest również kluczowe w pracy agenta ubezpieczeniowego. Rynek ubezpieczeniowy jest dynamiczny i trzeba stale trzymać rękę na pulsie, by znać wszystkie detale, kruczki i paragrafy. Ale nauka w pracy doradcy to nie wszystko. Doradca ma doradzać, tak jak agent. Odnosi się to do nieco innej gamy umiejętności, niezwiązanej stricte ze sprzedażą, ale ją wspierających. Doradca inwestycyjny powinien wykazywać się empatią, umiejętnością słuchania i budowaniem trwałych relacji. Te wydawałoby się poza sprzedażowe predyspozycje odgrywają często kluczową rolę, która tworzy relacje oparte na zaufaniu. Wypracowanie takich umiejętności bez wątpienia przyda się w pracy dobrego agenta ubezpieczeniowego.

#4 Przedsiębiorca

Nie ma większego znaczenia, jaką działalność gospodarczą prowadzimy, bo nie chodzi tu o know-how i wiedzę ściśle związaną z tą czy inną branżą. Sprzedaż usług lub produktów jest oczywiście kluczowa dla prowadzonej działalności, ale przedsiębiorca ma też inne obowiązki związane z księgowością, prowadzeniem dokumentacji, czy płaceniem podatków. Wykonywanie tych obowiązków musi być czymś naturalnym, a własna działalność pozwoli na wypracowanie takich mechanizmów. Poza tym przedsiębiorczość w prostej linii odwołuje się do innych umiejętności, które ułatwią pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego. Przedsiębiorca pozyskuje klientów, rozwija swój biznes i markę, wprowadza nowe pomysły i rozwiązania. Poza tym przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądze nie biorą się znikąd. Nie dostaje on wypłaty raz na miesiąc, musi zadbać o płynność finansową we własnym zakresie i akceptuje to. Agent ubezpieczeniowy stoi przed takimi samymi wyzwaniami jak przedsiębiorca i zrozumienie tego ułatwia wykonywanie tego zawodu.

#5 Logistyk

Wprawdzie w tym zawodzie nie mamy kontaktu z klientami, to jednak praca w charakterze specjalisty ds. logistyki uczy wielu umiejętności, które są przydatne w pracy agenta ubezpieczeniowego.. Logistyka ma także inne oblicze, wymaga niezwykłej wręcz organizacji i konsekwencji. Trzeba zadbać o cały łańcuch dostaw, pamiętać o terminach, trzeba koordynować pracą nawet kilkudziesięciu kierowców na różnych trasach. Jak to przekłada się na pracę agenta ubezpieczeniowego? Może nie ma przełożenia 1:1, ale logistyka pozwala wypracować umiejętności organizacyjne na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu wykonywanie codziennych obowiązków będzie prostsze.

#6 Agent nieruchomości

Nieco inna branża, ale wcale nie tak oddalona od pracy jaką wykonuje agent ubezpieczeniowy. Rynek nieruchomości jest obecnie niezwykle prężny i wymagający, a agent poruszający się w tym obszarze musi wykazywać się wieloma cechami, które są równie cenne w pracy agenta ubezpieczeniowego. Organizacja pracy, wyszukiwanie klientów, umiejętne wsłuchanie się w potrzeby klienta z jednej strony, a z drugiej precyzyjna wiedza dotycząca rynku, stawek, a także aspektów prawnych. Agent nieruchomości musi także doskonale znać oferowane przez siebie nieruchomości niezależnie od tego, czy są z rynku wtórnego czy pierwotnego. Nie da się też podchodzić do tego zawodu bez pewnych emocji,  ale również trzeba umieć słuchać i z empatią odpowiadać na potrzeby klienta.

 

Agent ubezpieczeniowy to obecnie zawód, który coraz częściej postrzegany jest jako prestiżowy. Wprawdzie przez lata jego reputacja nie była zbyt wysoka, ale na przestrzeni lat to się zmieniło. Między innymi dlatego, że agent ubezpieczeniowy nie przyjmuje nachalnej i natrętnej postawy akwizytora, który za wszelką cenę chce sprzedać swoje niekoniecznie potrzebne produkty. Dzisiaj dobry agent ubezpieczeniowy to partner, który wspólnie z klientem konfiguruje zakres ubezpieczenia. Umie słuchać i rozmawiać na różne tematy, potrafi zbadać potrzeby klienta.

Czytaj także: 10 atutów pracy jako agent ubezpieczeniowy