Nie możesz doczekać się letniego wypoczynku? Z podekscytowaniem czekasz na datę wyjazdu? Ale czy wszystko jest precyzyjnie zaplanowane? Jeśli zależy ci na tym, aby urlop był czasem beztroskiego leniuchowania, dobrze się do niego przygotuj. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, organizując podróż.

Wakacje to czas, kiedy chcemy odpocząć i się zregenerować. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego warto podczas przygotowań sprawdzić kilka kwestii – zarówno tych dotyczących pobytu, jak i tych, które zapewnią nam spokojny sen. Jednym z istotnych elementów przygotowań jest wykupienie dobrego ubezpieczenia chroniącego nas od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w swoim pakiecie będzie miało assistance z opieką medyczną.

Ubezpieczenie na czas wakacji – dlaczego warto o nie zadbać?

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się wakacjami, bez niepotrzebnych zmartwień, zatroszcz się o ubezpieczenie wypadkowe. Niestety wypadki mogą przytrafić się każdemu, nawet w najbardziej bajkowej scenerii.

Podstawą jest indywidualne ubezpieczenie, które zapewnia bazowy pakiet ochrony. Z jednej polisy może skorzystać cała rodzina. Wybierz zabezpieczenie od następstw wypadków, które zapewni kompleksową ochronę w przypadku złamań, oparzeń, hospitalizacji, w tym operacji, jak również wystąpienia inwalidztwa oraz śmierci.

Takie rozwiązanie zapewnia MetLife MultiOchrona

Warto wspomnieć, że możesz  rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie wypadkowe inne ubezpieczenia życiowe, takie jak MetLife Gwarancja Jutra, MetLife na Życie czy Gwarantowaną Emeryturę +.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, przygotowując się do urlopu?

Być może jesteś osobą, która nie lubi planować i częściej działa pod wpływem chwilowego impulsu. Co świetnie sprawdza się w codziennym życiu, niekoniecznie zda egzamin podczas wakacji. W tym przypadku znacznie lepiej jest mieć gotowy plan.

Myśląc o wyjeździe, zacznij od określenia terminu, kierunku oraz harmonogramu zwiedzania. To pierwszy, a zarazem kluczowy krok, który wpływa na pozostałe twoje działania.

Co jeszcze jest ważne przy organizowaniu letniej wyprawy?

  • dokumenty,
  • transport,
  • apteczka,
  • telefon/ roaming lub miejscowa karta SIM,
  • odpowiednie ubrania i kosmetyki,
  • noclegi,
  • wyżywienie,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • pieniądze waluta,
  • przewodnik, książki i gry.

Zwiedzanie – planuj, ale daj się też ponieść intuicji

Przed wyjazdem poczytaj, co warto zobaczyć, a z czego ewentualnie zrezygnować. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, możesz zdecydować się na mniej oblegane atrakcje turystyczne. Na rynku znajdziemy mnóstwo solidnych przewodników, których przydatność możemy sprawdzić w sieci, przeglądając opinie. Warto również przestudiować portale internetowe. Jednym z popularniejszych jest np. Tripadvisor. To tam znajdziemy liczne opinie oraz galerie zdjęć i spokojnie możemy zrobić własną listę, które planujemy odwiedzić. Cennym źródłem informacji mogą się także okazać blogi.

Zawsze sprawdzaj, czy dany obiekt, który chcesz odwiedzić, nie jest zamknięty
np. z powodu remontu. Często muzea są nieczynne w poniedziałki. Warto wtedy przygotować sobie jakąś alternatywę.

Niekoniecznie wszystkie atrakcje uda się nam odnaleźć w przewodnikach. Czasami warto dać się ponieść własnym nogom. Skręcić w jedną z mniej obleganych uliczek, pospacerować wolnym krokiem z dala od głównych deptaków i alei. W ten sposób lepiej poznamy  miasto czy okolicę. Może trafimy na super kawiarnię, może znajdziemy oryginalny pomnik albo super spokojny skwer z piękną fontanną.

Transport – jak podróżować ciekawie i niedrogo?

Jeśli znasz termin wyjazdu, to kup wcześniej bilety. Dzięki temu w twojej kieszeni zostanie znacznie więcej pieniędzy. Sprawdź też, czym najlepiej poruszać się na miejscu – czy lepiej wynająć samochód, korzystać z transportu publicznego, taxi? A może warto ściągnąć sobie odpowiednią aplikację, np. UBER, GRAB, CABIFY, za pomocą której będziemy mogli zamawiać przejazdy w danym kraju i mieć pewność, że nie płacimy za nie podwójnie tylko dlatego, że jesteśmy turystami.

W miejscu docelowym możemy także podróżować na wiele innych sposobów. Dzisiaj dostępna jest bardzo popularna forma wspólnych przejazdów dla osób, które podróżują na długich dystansach. Tego rodzaju podróżowanie ułatwia m.in. portal BlaBlaCar.

Wakacje spędzamy przeważnie w urokliwych miejscach i z tego powodu warto przemyśleć przejażdżkę rowerem. Dłuższą lub krótszą w zależności od naszej formy. Bez problemu możemy zorganizować rowery, którymi zwiedzimy okolicę razem z dziećmi.

Równie ciekawą propozycją będzie podróżowanie za pośrednictwem kolei. Podróż pociągiem sama w sobie jest już przygodą i jeśli tylko przebywamy na wakacjach z dziećmi, skorzystajmy z tej formy transportu.

Możliwości transportu jest wiele, a te podane są sprawdzone. Wykorzystywane z rozwagą pozostają bezpieczne i przede wszystkim są niedrogie.

Apteczka – dlaczego należy ją mieć podczas wyjazdu?

To „must have” niemal każdego wyjazdu i rozsądnego turysty. W końcu nigdy nie wiesz, co przydarzy ci się podczas wakacji. Dobrze mieć w niej maści lub żele łagodzące miejsca ukąszenia owadów, krem na poparzenia słoneczne z zawartością pentanolu, leki na zatrucia pokarmowe oraz plastry.

Noclegi – od luksusowych hoteli po surowe jurty

Przed wyjazdem warto zastanowić się, gdzie zamierzasz nocować. Czy stawiasz na wygodę i wybierasz kilkugwiazdkowe hotele, czy może wolisz nieco tańsze, ale równie komfortowe mieszkanie, domek czy jurtę znalezione na Airbnb?

Przed rezerwacją wnikliwie zweryfikuj dany obiekt, oceny i opinie poprzednich gości.
Warto to zrobić, żeby po przyjeździe nie okazało się, że warunki są zupełnie inne albo w ogóle nie masz gdzie spać, bo ktoś wystawił nieprawdziwą ofertę.

Nie ryzykuj również poszukiwania noclegu już na miejscu przeznaczenia, bo zajmie ci to sporo czasu, a dodatkowo spowoduje niepotrzebny stres, kiedy zorientujesz się, że wszystkie miejsca w najbliższej okolicy są zajęte.

Wyżywienie – jak je zaplanować?

Pomyśl, gdzie będziesz się stołować. Czy decydujesz się na hotelowy wikt, czy masz ochotę spróbować lokalnych specjałów? Sprawdź recenzje miejscowych knajpek oraz ewentualne ceny.

Jeśli nie masz zaufania do miejscowej kuchni, boisz się zatrucia, a jednocześnie wynajmujesz mieszkanie, to możesz skorzystać z samodzielnego przygotowywania posiłków. Dlatego
w takim przypadku ważne jest, aby wcześniej upewnić się, czy w pobliżu znajdują się sklepy spożywcze lub bazary, gdzie będzie można kupić produkty.

Dobrym sposobem na sprawdzenie lokalnych knajpek będzie odwiedzenie portali, które oceniają poziom restauracji (np. Tripadvisor). Kolejną dobrą praktyką jest obserwacja na miejscu. Te oblegane przez „lokalsów” knajpki nie mogą być złe i zdecydowanie warto się do nich wybrać.

Na koniec pamiętaj, o ile czasami warto dać się zaskoczyć niektórym atrakcjom wakacyjnym i np. spróbować lokalnej kuchni, to na pewno nie warto  narażać własnego zdrowia. Dlatego, zanim wyjedziesz, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, i ubezpiecz się zawczasu!