Jeszcze pół roku temu nikt nie myślał o tym, że wakacyjne wyjazdy obarczone będą  obostrzeniami w postaci monitorowanych plaż ze specjalnie wydzielonymi sektorami, zachowaniem właściwej odległości w przestrzeni publicznej, czy noszeniem maseczek. Podróżowanie, urlop zmieniło się o 180 stopni. Przed nami pozbawione pełnej beztroski  wakacje, które będą przebiegać pod znakiem długiej listy zasad, zakazów i nakazów. Hotelarze oraz turyści muszą liczyć się z nową formą spędzania urlopów.

COVID-19 wpłynął na całą gospodarkę, jednak turystyka i cała z nią związana infrastruktura jest jedną z branż, które najbardziej ucierpiały. W przywracaniu turystyki do normalności najbardziej pomagają innowacje i pomysłowość. Wprawdzie podróże nie będą wyglądały tak jak dawniej, ale staną się bezpieczniejsze. Nie ma co się łudzić, że sytuacja szybko wróci do normy sprzed pandemii. Musimy na nowo odnaleźć się w nowej rzeczywistości, tak samo, jak cała branża turystyczna.

Jakie należy podjąć kroki, by spędzić bezpieczne wakacje? Jakie obowiązują zasady? Czy warto się ubezpieczać na wypadek choroby, czy też wypadku? Sprawdzamy.

W jakie strony kierować się na wakacje w 2020 roku?

Od maja rząd odmraża polską gospodarkę i etapami otwiera kolejne miejsca. Najpierw hotele, potem restauracje oraz część atrakcji turystycznych, a następnie baseny, obiekty sportowe, kina, teatry, siłownie i place zabaw. Jeszcze w czerwcu otworzyły się na nowo parki rozrywki. Oznacza to, że w Polsce możliwe będzie organizowanie rodzinnych wakacyjnych wyjazdów.

Należy jednak pamiętać o tym, że przynajmniej część atrakcji, które oferują hotele, będzie co najmniej ograniczona lub zostaną nałożone limity osób, które będą mogły z nich skorzystać w tym samym czasie (np. z placów zabaw, siłowni czy basenów). Trendy turystyczne, które pojawiają się podczas pandemii, wskazują, że na popularności będą zyskiwać mniejsze obiekty. Hotele czy pensjonaty, które oferują zakwaterowanie w bardziej kameralnych warunkach, będą chętniej wybierane. Większe obiekty przygotowują się jednak do wzmożonej pracy nad zapewnieniem bezpiecznych wakacji. Wprowadzane są tam odpowiednie procedury, a także odpowiednie metody dezynfekcji.

Polska w tym trudnym okresie jawi się jako stosunkowo bezpieczne miejsce do organizacji urlopów. Szlaki górskie będą otwarte, tak samo, jak plaże zarówno te nad morzem, jak i nad jeziorami oraz rzekami. Inne atrakcje turystyczne również będą już działać. Należy jedynie pamiętać o tym, by czas urlopu spędzać rozsądnie, stosując się do zasad.

A jakie są możliwości wyjazdu za granicę?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że spędzenie urlopu poza granicami kraju będzie zupełnie niemożliwe. Jednak realia nieco się zmieniły. Europa także stoi przed koniecznością odmrożenia gospodarki turystycznej, a wiele państw już otworzyło swoje granice.

Coraz trudniej przetrwać liniom lotniczym. Trzeba się liczyć z tym, że loty również będą powoli przywracane, tym bardziej że wiele państw, wprawdzie ostrożnie i z pełną listą zakazów i nakazów, otwiera się na zagranicznych gości.

Obecnie granice otwarte są we Włoszech, San Marino, Watykanie, Bułgarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Czechach, Chorwacji czy w Szwecji. Już w czerwcu kolejne kraje były gotowe do przyjęcia turystów. Będą to Niemcy, Francja, Grecja czy Portugalia. W lipcu do tych krajów dołączy Hiszpania. Te informacje warto śledzić ze względu na to, że charakteryzują się stosunkowo wysoką dynamiką zmian[1].

O jakich zasadach warto pamiętać podczas podróżowania?

O zasadach w dość jasny sposób wypowiada się Komisja Europejska. Wytyczne zaprezentowane przez KE będą dotyczyć zarówno mniejszych hoteli i pensjonatów, jak i dużych międzynarodowych sieci. Te wytyczne nie ominą również takich platform online jak AirBnB.

Jakich sfer dotyczą wytyczne Komisji Europejskiej:

·   podróże oraz recepcje:

  • można podróżować wyłącznie do miejsc, w których ryzyko zakażenia wirusem zostało sklasyfikowane jako niewielkie,
  • należy stosować się do nakazu dezynfekowania rąk – recepcje mają obowiązek udostępniać płyny do dezynfekcji,
  • zalecane jest meldowanie się turystów poprzez smartfony lub samoobsługowe terminale,
  • należy stosować się do znaków poziomych w hotelach – czyli do wyznaczonych linii, które pozwalają zachować odpowiedni dystans pomiędzy gośćmi hotelu,

·   windy - zaleca się osobom sprawnym fizycznie korzystanie ze schodów. Z kolei z windy powinny korzystać osoby zakwaterowane w tym samym pokoju,

·   wspólne przestrzenie – w miejscach, z których turyści korzystają wspólnie i w których przebywa się więcej niż 15 minut, ma być zachowany 1,5-metrowy dystans. W przypadku, kiedy nie jest możliwe zachowanie takiego odstępu, goście muszą mieć założone maseczki ochronne,

·   jadalnie oraz restauracje – stoliki mają być oddalone od siebie o co najmniej 2 metry. W zależności od powierzchni każde takie miejsce ma mieć określoną maksymalną liczbę osób, która może przebywać jednocześnie w restauracji lub jadalni,

·   baseny, SPA i fitness – zalecane jest przebieranie się w pokojach hotelowych, odradzane jest korzystanie w tym celu ze wspólnych części. Rezerwacja powinna się odbywać przez internet. Na basenie obowiązują odpowiednie odległości pomiędzy gośćmi. Również stoły do masażu, krzesła, ławki czy leżaki powinny być odpowiednio od siebie oddalone.

Precyzyjne wytyczne dotyczące zasad korzystania z plaż prezentuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak i ta lista mocno pokrywa się z wytycznymi KE. Zasady odnoszą się przede wszystkim do zachowania dystansu, unikania miejsc zatłoczonych, korzystania z własnego sprzętu turystycznego (nie z wypożyczalni), mycia rąk, wyrzucania odpadów do właściwych pojemników. Nie korzystajmy też z kąpielisk, jeśli nie czujemy się dobrze i mamy objawy infekcji.

Paszporty zdrowia i testy na koronawirusa

Hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie już zapowiedziały, że wprowadzone zostaną paszporty zdrowia. Mają być dowodem na to, że turysta jest „wolny od COVID-19”. Celem jest więc ustrzeżenie popularnych kurortów przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Dana osoba musi więc przejść test, by dostać taki paszport. Wynik testu będzie znajdować się w specjalnej aplikacji w telefonie. Wprawdzie program jest pilotażowy, ale przyglądać będzie mu się wiele państw, które w razie sukcesu również przemyślą wprowadzenie paszportu.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Certyfikacja przewidziana jest dla bazy hotelowej, restauracji i innego rodzaju obiektów turystycznych. Każdy obiekt, który będzie mógł wylegitymować się takim certyfikatem, będzie miejscem, które przeszło rygorystyczne regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Takie certyfikaty wdrożone zostały już w Turcji. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki wystosowało listę 103 kryteriów, które jeśli będą spełnione przez obiekt turystyczny, będą świadectwem tego, że jest on wolny od wirusa SARS-CoV-2.

Zadbaj o ochronę całej rodziny

Skoro wyjazdy wakacyjne jednak będą możliwe, to warto przemyśleć zakup ubezpieczenia wypadkowego lub zdrowotnego.  Polisa może objąć ochroną ubezpieczeniową całą rodzinę.

Dodatkowym ubezpieczeniem ochronnym będzie polisa dla dziecka. W zakres takiego ubezpieczenia  wchodzi wypłata świadczenia przy złamaniach lub oparzeniach z powodu wypadku oraz w przypadku większych konsekwencji wypadku, takich jak trwałe inwalidztwo. Co więcej, jeśli do wypadku dojdzie w lipcu lub sierpniu, wypłata zostanie podwojona. Ma to szczególne znaczenie w okresie wakacyjnym, w którym aktywność naszych dzieci jest wzmożona. Warto zwrócić uwagę, że wypłata jest realizowana niezależnie od tego, gdzie zachoruje lub będzie miało wypadek dziecko.

Dodatkowo, jeśli wypadek lub choroba przydarzy się w Polsce, firma świadcząca usługi assistance zajmie się organizacją oraz pokryciem kosztów konsultacji medycznych aż u 10 lekarzy specjalistów. Możemy być spokojni o przeprowadzenie badań diagnostycznych, które obejmują tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, RTG, USG czy zabiegi ambulatoryjne.

Zobacz Powypadkowy Pakiet Medyczny/ Asystent Rodzica

Pakiet ubezpieczeniowy obejmuje również leczenie choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, co w czasie pandemii jest niezwykle cennym zabezpieczeniem. Zauważmy też, że ochrona ubezpieczeniowa przewidziana jest nie tylko na okres wakacyjny.

Pandemia trwa już od paru miesięcy. Wiele się zmieniło. Udało się wypracować profilaktyczne działania, które minimalizują zagrożenie. Gospodarka mocno wyhamowała, ale systematycznie jest odmrażana. Jak się okazuje, będziemy mogli spędzić wakacje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad i zabezpieczmy się, wykupując dobre ubezpieczenie.

[1]https://www.euronews.com/2020/06/09/which-european-countries-have-opened-their-borders-ahead-of-the-summer-holiday-season