Praca agenta ubezpieczeniowego to fascynujące zajęcie. Dla wielu jest to spełnienie marzeń i strategiczny punkt na drodze ich rozwoju zawodowego. Dobre zarobki to oczywiście ważny atut, lecz niekoniecznie najważniejszy. Niekwestionowaną zaletą tej pracy są częste spotkania z ludźmi i możliwość rozwoju swoich umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej czy technik sprzedaży.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Najlepiej wziąć udział w organizowanym procesie rekrutacyjnym, wysłać swoje zgłoszenie przez stronę lub przez ogłoszenie rekrutacyjne np. na portalach z ofertami pracy. Wówczas dowiesz się, czy jesteś już gotów do podjęcia takiej pracy, a jeśli nie – nad czym powinieneś popracować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są kluczowe umiejętności miękkie, niezbędne w pracy agenta ubezpieczeniowego. Należą do nich:

  • niezawodność i uczciwość,
  • pozytywne nastawienie i entuzjazm,
  • wysoka kultura osobista,
  • organizacja pracy i zarządzanie własnym czasem,
  • radzenie sobie ze stresem i presją czasu,
  • logiczne i analityczne myślenie,
  • inteligencja emocjonalna.

•     Niezawodność i uczciwość

Cechy te często wymieniane są jako najistotniejsze z punktu widzenia pracodawców nie tylko w branży ubezpieczeń. Profesja agenta jako przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej jest jednym z tzw. zawodów zaufania publicznego

W branży ubezpieczeniowej jest to szczególnie istotne, ponieważ właśnie takich cech oczekują klienci, spotykając się z agentem ubezpieczeniowym.

Ostatecznie ważny jest też sam wizerunek marki, dla której pracujesz, a który w znacznym stopniu budowany jest właśnie poprzez pracowników i agentów.

•     Pozytywne nastawienie i entuzjazm

Uśmiech i optymizm, którymi emanuje doradca, są zaraźliwe i mają pozytywny wpływ na klientów oraz na postrzeganie przedstawianej oferty. Czy można nauczyć się entuzjazmu, czy też trzeba się z nim urodzić? Oczywiście, można się go nauczyć. Poprzez szkolenia pracujemy nad sobą, co przynosi rezultaty nie tylko w pracy, ale też w życiu osobistym.

•     Wysoka kultura osobista

Agent ubezpieczeniowy jest wizytówką firmy, którą reprezentuje, a szacunek jest relacją obopólną. Okazując go swoim klientom, masz prawo oczekiwać, że odwzajemnią się tym samym – i vice versa. Warto zadbać nie tylko o nienaganny ubiór i prezencję, ale również odpowiednie słownictwo, tak aby budziło ono zaufanie i pozytywne odczucia u klienta.

•     Organizacja pracy i zarządzanie własnym czasem

Praca na rynku ubezpieczeniowym nierzadko jest intensywna. To ciągłe spotkania z nowymi klientami, jak również dbanie o istniejące już relacje. Duża liczba kontaktów oraz wiążących się z tym obowiązków wymaga świetnej umiejętności organizowania swojej pracy oraz zarządzania czasem. Podstawowym, najbardziej tradycyjnym narzędziem ułatwiającym pracę jest oczywiście notatnik bądź kalendarz. Warto jednak pójść z duchem nowoczesności i zapoznać się także z nowszymi rozwiązaniami, dostępnymi w naszym smartfonie.

Aktualnie wspomagamy się również pracą zdalną, ale co do zasady komunikacja przez wideorozmowy nie jest tym samym co spotkanie osobiste z klientem.

•     Radzenie sobie ze stresem i presją czasu

Pracując jako agent ubezpieczeniowy, niekiedy będziesz mierzył się z sytuacjami, w których np. będziesz spóźniony przez utrudniania w ruchu. Kluczowe w radzeniu sobie z takimi sytuacjami jest zachowanie spokoju, ale też umiejętności racjonalnego i logicznego wytłumaczenia swojego położenia klientowi. Wszyscy jesteśmy ludźmi! A radzenie sobie z napiętymi i stresującymi sytuacjami to po prostu kwestia odpowiedniego do nich podejścia.

•     Logiczne i analityczne myślenie

Podstawą pracy agenta ubezpieczeniowego jest umiejętność wsłuchania się w prawdziwe potrzeby klienta. Klient nie zawsze wie czego potrzebuje. Trzeba poprzez umiejętne zadawanie pytań tak poprowadzić rozmowę, aby dobrać najlepsze rozwiązanie. Nawiązywanie relacji i zawieranie umów musi odbywać się na jasnych, klarownych dla każdej ze stron zasadach. Umiejętność logicznego i analitycznego myślenia znacznie ułatwią to zadanie.

•     Inteligencja emocjonalna

Umiejętność odpowiedniego zareagowania w konkretnej sytuacji podczas spotkania z klientem – zwiększa nasze własne szanse na sukces. Trzeba zachować naturalność i prawdomówność. Klienci lubią czuć, że rozmawiają z człowiekiem, który rozumie ich oczekiwania i pragnienia. Pozwala to na budowanie relacji opartych na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu oraz lojalności. Podsumowując, emocjonalna dojrzałość przejawiająca się w podejściu do własnej pracy, sprawia, że jesteśmy postrzegani jako profesjonalni doradcy.

Czy nadajesz się na agenta ubezpieczeniowego?

Wymienione powyżej umiejętności zostaną zweryfikowane najpierw w procesie rekrutacyjnym, a następnie poprzez obserwowanie rezultatów twojej pracy. Zadaniem menedżera jest nie tylko ocena, ale również pomoc, wskazanie ci właściwej drogi i wspólna praca nad korygowaniem twoich błędów. Zostając licencjonowanym agentem ubezpieczeniowym, jednocześnie stajesz się członkiem zespołu, którego podstawą jest wspieranie się nawzajem.

Wiele z umiejętności koniecznych w pracy agenta ubezpieczeniowego rozwija się z czasem, a w pracy nad nimi pomoże ci szereg szkoleń oferowanych przez zakład ubezpieczeń. Doświadczeni trenerzy rozwiną twoje kompetencje w zadaniach, takich jak na przykład praca z obiekcjami oraz trudnymi klientami, budowanie relacji interpersonalnych czy umiejętność słuchania i rozmowy. Zostanie ci również przekazana wszelka niezbędna wiedza na temat oferowanych rozwiązań oraz rynku ubezpieczeń. Pamiętaj – praca agenta ubezpieczeniowego to ciągły rozwój!

Jak często odbywają się szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych?

Do rozwoju umiejętności agentów ubezpieczeniowych przykłada się ogromną wagę — w pierwszym miesiącu pracy szkolenia trwają od kilku do nawet dziesięciu godzin tygodniowo. Z czasem intensywność prowadzonych zajęć maleje, jednak ich częstotliwość jest dobierana do indywidualnych potrzeb agenta. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną aktualnie szkolenia odbywają się zdalnie.

Podsumowując, szukając odpowiedzi na pytanie, czy nadajesz się na agenta ubezpieczeniowego, najlepszym sposobem na weryfikację będzie po prostu udział w procesie rekrutacyjnym.

O autorze:

Adam Albrewczyński, Dyrektor oddziału MetLife w Katowicach, Od 20 lat wspiera z sukcesem swoich agentów i kierowników w inspirowaniu do skutecznego wykonywania zadań. Jest doświadczonym praktykiem prowadzącym 50-osobową agencję. Ceni i szanuje równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jeździ dynamicznie na nartach, tak ładuje energię życiową.