Pierwszy września to niezwykle ważny dzień zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Koniec beztroskich wakacji nierozerwalnie łączy się z powrotem do szkolnych obowiązków i rozpoczęciem kolejnego roku nauki. Przed pierwszym września jako rodzice nie zapominamy o podręcznikach, przyborach szkolnych, nowym wygodnym plecaku. Pamiętamy o tym, a jednak często z łatwością przychodzi nam zapomnieć o odpowiednio chroniącym nasze dziecko ubezpieczeniu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szkolne dla dziecka? Czy mamy wpływ na zakres ochrony dziecka?

Czy szkolne ubezpieczenie dla dziecka jest obowiązkowe?

Nie jest, choć niemal zawsze spotkamy się z informacją, że możliwe jest wykupienie ubezpieczenia NNW dla dzieci. Ubezpieczenie tego rodzaju jest polisą grupową możemy nie wiedzieć, co dokładnie ono obejmuje. To szkoła jest stroną, której przedstawiciele omawiają warunki umowy i podpisują ją, a ubezpieczonymi są uczniowie. Jako rodzice nie mamy możliwości negocjowania takiego ubezpieczenia, nie możemy wpłynąć na to, co jest ubezpieczone. Może okazać się, że ubezpieczenie jest mocno ograniczone i sprawdzi się w niewielu przypadkach.

Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy zobligowani do wpłacenia składki na polisę grupową. Możemy ubezpieczyć dziecko indywidualnie. Jeśli chcemy, by nasze dziecko uczestniczyło w grupowym ubezpieczeniu, sprawdźmy dokładnie, co ono obejmuje. Mamy prawo wglądu do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i szkoła jest zobligowana do przekazania nam dokumentu.

W jaki sposób działa szkolne NNW?

Polisa ubezpieczeniowa NNW to pakiet ochronny dla dziecka, który może obejmować różne nieprzewidziane wypadki – śmierć najbliższych, wypadek, uraz lub trwały uszczerbek na zdrowiu. Zadaniem ubezpieczenia szkolnego jest ochrona życia oraz zdrowia naszego dziecka. Obejmuje ona zdarzenia zarówno na terenie placówki oświaty, jak i poza jej granicami, a także w czasie wolnym i podczas wakacji.

Ubezpieczenia mogą być różne i koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na ich zakres.. Zwróćmy uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje organizację i pokrycie kosztów konsultacji medycznych. Ważne jest także to, do jakich specjalistów mamy dostęp. Ochrona dziecka powinna także działać podczas wakacji – MetLife oferuje ubezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń. Co ciekawe w przypadku złamania, trwałego inwalidztwa czy oparzenia świadczenia są podwajane w wakacje, a ochrona działa niezależnie od miejsca, w którym doszło do wypadku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szkolne?

Jeśli zapoznaliśmy się z zakresem ubezpieczenia grupowego, które oferuje szkoła i uważamy, że polisa nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, możemy niezależnie zdecydować się na ubezpieczenie indywidualne. Co powinniśmy sprawdzić? Jakie elementy polisy warto przestudiować?

  • Zakres ochrony – w ubezpieczeniu indywidualnym przeważnie jest on szerszy niż w grupowym. Oprócz ochrony na wypadek następstw NW ubezpieczenie powinno oferować także ochronę w przypadku chorób oraz być uzupełnione o szeroki i pomocny w powrocie do zdrowia zakres usług assistance.
  • Wysokość odszkodowania – w zależności od tego, jaki wybierzemy wariant ubezpieczenia, możemy liczyć na różne kwoty odszkodowań. Towarzystwa oferują 2-3 warianty. Im wyższa składka, tym wyższe odszkodowanie, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia oraz szerszy zakres ochrony.
  • Obszar działania ubezpieczenia – działanie polisy indywidualnej nie ogranicza się wyłącznie do terenu placówki, działa niezależnie od miejsca zdarzenia. Ubezpieczenie jest aktywne, nawet jeśli do wypadku dojdzie w domu, podczas wakacji czy też na wyjeździe za granicą.
  • Dodatki – przeważnie ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem kilka, czasem kilkanaście zdarzeń, które wpływają na zdrowie i życie dziecka. Mamy wpływ na to, jakie zdarzenia będzie obejmowała polisa. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie indywidualne, możemy je rozszerzyć według własnych oczekiwań.
  • Wyłączenia – w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziemy tzw. listę wyłączeń, w której znajdują się zdarzenia nieobjęte ochroną.
  • Assistance – niektóre ubezpieczenia zawierają także pakiet assistance, który gwarantuje bezpłatnie np. kilka wizyt lekarza w domu czy rehabilitację lub badania i zabiegi ambulatoryjne. W takich pakietach przewidziane są limity na różne usługi i jeśli przekroczymy dany limit, za kolejne usługi będziemy musieli zapłacić sami.
  • Wpływ na warunki umowy w trakcie jej trwania – warto sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia wprowadzanie zmian w umowie w trakcie jej trwania.

Czy ubezpieczenie szkolne NNW jest wystarczające?

To zależy już od nas i naszych oczekiwań. Jeśli zdecydujemy się na opłacenie składki na szkolne ubezpieczenie grupowe, które proponuje placówka oświaty, może się okazać, że będzie ono niewystarczające. Może nie obejmować ono oparzeń czy odmrożeń i nie zadziałać w przypadku ugryzienia przez zwierzę, przy wstrząśnieniu mózgu lub zatruciu. To nie są wyjątkowo rzadkie scenariusze. O oparzenia czy wstrząśnienie mózgu wcale nietrudno podczas zabaw przed szkołą czy w trakcie wakacji. Jedno dziecko może nie odrywać wzroku od książki, a drugie jest niezwykle aktywne fizycznie, uwielbia zabawy ruchowe, pływanie czy innego rodzaju nieco ryzykowniejsze aktywności. Weźmy to pod uwagę w momencie, kiedy przyjdzie czas na wykupienie ubezpieczenia.

Na rynku ubezpieczeń jest bardzo wiele ofert indywidualnych z różnymi pakietami i ich wariantami. Bez problemu skonfigurujemy odpowiednią polisę dla dziecka. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku opłacania składki za ubezpieczenie grupowe oferowane przez szkołę. Warto z nim się zapoznać i jeśli uznamy, że jest niewystarczające, poszukajmy indywidualnego rozwiązania.