Wypadki, tak samo jak choroby, nie zawsze nas omijają. Nasza najbliższa rodzina też narażona jest na nieprzewidziane zdarzenie czy chorobę. Większości z nas zależy na tym, by okres leczenia lub rehabilitacji nie tylko trwał krótko, ale przede wszystkim, żeby się błyskawicznie rozpoczął. To daje szansę na szybszy powrót do zdrowia.

Terminy w placówkach NFZ nie napawają nadzieją i czasami na prosty zabieg lub rehabilitację trzeba czekać miesiącami. W takich przypadkach dobrą alternatywą mogą okazać się prywatne usługi medyczne. Jest to wprawdzie kosztowne, ale inwestycja w zdrowie to inwestycja w przyszłość swoją i najbliższej rodziny. By mieć możliwość szybkiego i skutecznego leczenia, najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie, które zapewni nam dostęp do prywatnej opieki medycznej w razie wypadku lub choroby.

Po co prywatnie skoro można państwowo i za darmo?

Polacy coraz częściej decydują się na wykupienie prywatnej opieki medycznej. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Z jednej strony świadczy to o coraz większej zamożności społeczeństwa, a także odpowiedzialności za przyszłość dzieci, bliskich i swoją. Z drugiej strony bardzo poważnym czynnikiem decydującym o wykupieniu abonamentu jest nienajlepszy stan polskiej służby zdrowia.

Dotkliwą wadą służby zdrowia nie jest jakość obsługi, ale przede wszystkim czas oczekiwania na dostęp nawet do lekarza pierwszego kontaktu. Oczekiwanie na specjalistę może trwać tygodniami czy nawet miesiącami, a w skrajnych przypadkach nawet rok.

Wyobraźmy sobie, że czeka nas poważny zabieg, bez którego nie będziemy mogli kontynuować pracy. Długotrwałe oczekiwanie na leczenie jest mało atrakcyjną perspektywą. Takie okoliczności sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z prywatnej opieki medycznej lub też podchodzimy do tego tematu bardziej kompleksowo i wykupujemy np. pełny pakiet ochrony ubezpieczeniowej przed nieszczęśliwym wypadkiem. Tylko jakich trzymać się zasad? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej?

#1 Kompleksowa ochrona przed finansowymi skutkami nieszczęśliwego wypadku czy choroby – sprawdźmy, jakie mamy możliwości

Na rynku jest mnóstwo ofert, z którymi warto się zapoznać. Przede wszystkim produkty ubezpieczeniowe, które umożliwiają zarówno otrzymanie wypłaty, jak i podjęcie natychmiastowego leczenia. Możemy korzystać z szerokiego zakresu ochrony przed następstwami wypadków. Będą to m.in. złamania, oparzenia, trwałe inwalidztwo. Ubezpieczenie może nam zapewniać także wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu oraz środki i dostęp do usług medycznych po wypadku. Nie warto zapewniać sobie dostępu do prywatnej opieki medycznej tylko i wyłącznie w przypadku wypadków. Jeśli dbamy o zdrowie, zabezpieczmy się też przed skutkami poważnej choroby. Zapewnijmy finansowe bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i swoim bliskim.

Kompleksowe programy zdrowotne mogą zapewnić pieniądze w przypadku diagnozy nowotworu oraz innych poważnych chorób, za pobyt w szpitalu oraz w okresie poszpitalnym, a także możliwość konsultacji u wybranych lekarzy specjalistów czy rehabilitacji.

#2 Elastycznie dobierajmy zakres parasola ochronnego

Dokładnie obliczmy koszt, określmy nasze potrzeby i oczekiwania wobec ubezpieczenia. Warto z rozwagą przeanalizować, jaki zakres usług medycznych i świadczeń pieniężnych będzie zawierała nasza polisa.

Dobrą praktyką będzie znalezienie właściwego balansu pomiędzy zakresem ochrony a zasobnością naszego portfela. Sprowadza się to do tego, że jeśli nie mamy funduszy na wykupienie pełnego zakresu ubezpieczenia, wybierzmy te elementy ochrony, które będą dla nas najkorzystniejsze i których najbardziej potrzebujemy.

#3 OWU, czyli nie pomijajmy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia

W tym dokumencie zapisane jest dosłownie wszystko to, co obejmuje nasze ubezpieczenie. Dzięki OWU zapoznamy się z definicjami chorób i dowiemy się, kiedy i w jakich przypadkach przysługuje nam odszkodowanie oraz w jakiej będzie ono kwocie. Bardzo istotne wydaje się także to, że dzięki OWU będziemy wiedzieli, kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.

#4 Z jakich usług medycznych możemy korzystać?

Wydawałoby się, że to banalna kwestia, której nie należy poświęcać chwili uwagi. Warto jednak zapoznać się z listą świadczeń, do których będziemy mieli dostęp po wykupieniu polisy. Są one jasno określone przez dostawcę usług assistance w ramach danej polisy.

# 5 Dowiedz się, jak chronić siebie i bliskich, np. w okresie ferii

Ferie i wakacje, to okres, który często związany jest z wyjazdami,. Ryzyko uszczerbku na zdrowiu nieco rośnie. Pod kątem takich zdarzeń, rynek oferuje różnego rodzaju dodatkowe produkty, jednym z nich są ubezpieczenia turystyczne.  Jednak jeśli mamy już ubezpieczenie na życie, można zawrzeć umowę dodatkową, której warunki bywają bardziej korzystne od zakresu ubezpieczenia turystycznego. Obecnie na rynku ubezpieczeniowym, poza ubezpieczeniem turystycznym, są dostępne tzw. ubezpieczenia „Na Wszelki Wypadek”, które obejmują jednorazową wypłatę odszkodowania, świadczenie w rodzaju renty w przypadku inwalidztwa oraz np. finansowanie rehabilitacji.

Zdrowiem na co dzień  co do zasady się zanadto nie przejmujemy. Tym bardziej jeśli my i cała nasza najbliższa rodzina czujemy się dobrze i nic nam nie dolega. Jednak nie możemy wszystkiego przewidzieć. Mogą nam się przytrafić niegroźne infekcje lub poważniejsze choroby czy wypadki.

Zarówno przy przejściowych, jak i poważnych chorobach czas może odgrywać kluczową rolę. Dlatego warto przemyśleć, czy nie powinniśmy chronić własnego zdrowia dodatkowym ubezpieczeniem, które zapewni nam zarówno wypłatę pieniędzy w razie szkody, jak i pomoc medyczną.