Czy nie jest tak, że nie chcemy zaprzątać sobie głowy rzeczami przykrymi? Nie odwołujemy się do wyobraźni, która mogłaby przenieść nas w rzeczywistość nieco mniej przyjemną od obecnej.

Nie myślimy o tym, że mogłoby się nam coś stać, co spowodowałoby np. że nie będziemy mogli wykonywać swojego zawodu, tym samym pozbawiając siebie lub rodzinę części środków do życia. Żyjemy chwilą, zapędzeni, w wirze codziennych obowiązków. Warto jednak na moment przystanąć i nakreślić kilka scenariuszy, które diametralnie zmieniłyby nasze życie.

Możemy dojść do wniosku, że nieoczekiwany wypadek jest realny. I co wtedy? Poza wyobraźnią odwołajmy się także do naszej odpowiedzialności za siebie i najbliższych. By zapewnić sobie i im bezpieczeństwo oraz przyszłość, przemyślmy wykupienie ubezpieczenia na życie. No właśnie, czy warto je kupować i w jaki sposób wybrać to najlepsze?

Po co nam polisa ubezpieczeniowa?

Musimy mieć na uwadze to, że wybór polisy ubezpieczeniowej to niezwykle ważna kwestia. Pamiętajmy, że umowę podpiszemy na wiele lat, a ubezpieczenie ma nas chronić przed rożnymi skutkami, warto by chroniło także przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Nie spieszmy się z wyborem, zastanówmy się dokładnie nad naszymi potrzebami.

Zanim wybierzemy się do banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego postawmy sobie pytanie, przed czym chcemy lub powinniśmy się ubezpieczyć. To bardzo istotne. Jeśli mamy np. czteroosobową rodzinę i dojeżdżamy samochodem do pracy w biurze, czy też często razem podróżujemy, to warto się zastanowić, czy powinniśmy ubezpieczać się od przewlekłych chorób, tym bardziej jeśli takowe nie występowały w naszej rodzinie.

Sensowne wydaje się ubezpieczenie od wypadku oraz śmierci. Ale jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przewlekłe choroby, tę formę ubezpieczenia też warto przemyśleć. Przeanalizujmy dokładnie nasze oczekiwania względem polisy. W innym wypadku możemy się mocno rozczarować, jeśli się okaże, że ubezpieczenie nie zapewni nam ochrony, której oczekiwaliśmy.

Jaki jest zakres ubezpieczenia na życie?

Najistotniejsza funkcja polisy ubezpieczeniowej to zapewnienie naszej rodzinie środków finansowych w przypadku, kiedy my nie będziemy mogli tego zrobić. Z jakiego powodu możemy być pozbawieni możliwości zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa finansowego?

Po raz kolejny wyobraźnia może być dobrym pomocnikiem, ale niestety musimy być gotowi na niezbyt przyjemną podróż. W jakich sytuacjach nasza rodzina może potrzebować wsparcia finansowego:

  • śmierci ubezpieczonego,
  • ciężkiej choroby,
  • leczenia w szpitalu,
  • niezdolności do wykonywania pracy lub samodzielnego funkcjonowania spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem – inwalidztwa.

Wymienione przypadki, z powodu których status finansowy rodziny się pogorszy, to najczęstszy zakres ubezpieczeń na życie. Warto wspomnieć, że coraz częściej banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość ubezpieczenia od nowotworu.

Jeszcze do niedawna nie była to popularna forma ubezpieczenia, ale wzrastająca liczba zachorowań sprawiła, że ubezpieczyciele wyszli naprzeciw potrzebom ludzi, którzy obawiają się, trudności, które mogą ich spotkać w przypadku zachorowania na nowotwór.

OWU – zapoznajmy się z listą chorób

Kto lubi studiować opasłe regulaminy, instrukcje, warunki umów? Przeważnie je pomijamy, nie wczytujemy się w warunki, jakie nam zaproponowano. OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat naszego ubezpieczenia. Dlaczego powinniśmy się z nim zapoznać? Przede wszystkim dlatego, że ten dokument jest zobowiązaniem ubezpieczyciela co do zakresu ochrony. W nim są określone dokładnie przypadki, w jakich otrzymamy pieniądze lub będziemy mieli możliwość skorzystania m.in. z rehabilitacji, czy też dostępu do lekarzy i badań.

Jeżeli zdecydujemy się np. na ubezpieczenie od poważnych chorób, to pamiętajmy o tym, że w tym dokumencie zawsze znajduje się lista chorób, które brane są pod uwagę w przypadku, gdy na którąś z nich zachorujemy. Jeśli na liście nie ma choroby, na którą zapadliśmy, świadczenia nie otrzymamy. Ta lista jest zawsze listą zamkniętą.

Ile powinno trwać opłacanie składek na ubezpieczenie na życie?

To kwestia czysto indywidualna. Ale na pewno nie musimy opłacać ubezpieczenia przez całe życie. Nasze potrzeby, styl życia, kondycja zdrowotna, czy też sytuacja rodzinna zmieniają się z wiekiem.
Najbardziej ryzykownym okresem jest ten, kiedy opiekujemy się własnymi dziećmi i spłacamy kredyt hipoteczny. W tym czasie mieć musimy mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową, ze względu na to, że koszty życia są wysokie, a ryzyko wypadku stosunkowo duże, bo prowadzimy dość intensywny tryb życia.

Kiedy dzieci „pójdą na swoje”, a raty kredytu wkrótce się skończą, można rozważyć zmianę zakresu ubezpieczenia.

Dokładnie przeanalizujmy też kwotę, na jaką chcemy się ubezpieczać. Jeśli przykładowo mieszkamy z rodziną w mieszkaniu, na które zaciągnęliśmy 300 tys. zł kredytu, ubezpieczenie warto wziąć na 400 tys. zł. Natomiast kiedy do spłacenia zostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych, polisa na życie może być odpowiednio niższa. Zawsze warto dopasować zakres i wysokość ubezpieczenia do naszych, zmieniających się w czasie potrzeb.

Wracamy do OWU – warto zapoznać się z wyłączeniami w polisie ubezpieczeniowej

To druga po definicjach chorób i wypadków część tego dokumentu, z którą warto się zapoznać. Wyłączenia odnoszą się do zdarzeń, w przypadku których ubezpieczyciel nie wypłaci składek. Mogą one dotyczyć:

  • obrażeń doznanych w wyniku działań wojennych, aktów terroru lub udziału w masowych rozruchach społecznych,
  • śmierci ubezpieczonego, gdy prowadził on pojazd, będąc w stanie nietrzeźwości,
  • popełnienia lub usiłowania popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego w ciągu dwóch lat od daty zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • popełnienia przez ubezpieczonego czynu wypełniającego ustawowe znamiona przestępstwa umyślnego.

Decydując się na polisę ubezpieczeniową, pamiętajmy, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które ostatecznie złożą się na finalny kształt ubezpieczenia na życie. Dobrze dopasowana polisa nie tylko będzie zabezpieczać nas oraz naszą rodzinę, ale także nie będzie nas zbyt dużo kosztować.


Czytaj też: https://www.metlife.pl/o_metlife/blog/ubezpieczenie_szkolne/