Własny biznes dla wielu osób jest spełnieniem marzeniem, a jednocześnie spuścizną, którą chcieliby przekazać kolejnym pokoleniom. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nosisz się z zamiarem przepisania firmy swoim dzieciom, sprawdź, jak zrobić to z sukcesem.

Zmiana sterów – zadbaj o następcę z pasją do biznesu

W prowadzeniu działalności gospodarczej istotne jest, aby robić to z pasją. Po pierwsze, minimalizuje ryzyko wypalenia. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie czegoś, co absolutnie nie sprawia Ci przyjemności przez kilkanaście lat. Narastająca frustracja i niezadowolenie w konsekwencji doprowadziłyby do porzucenia projektu.

Po drugie, jeśli robisz coś, co lubisz, to jesteś w tym dobry. Co później przekłada się na spore grono zadowolonych klientów.

Po trzecie, pracując z pasją tak naprawdę nigdy nie pracujesz. Praca staje się przyjemnością, którą z chęcią wykonujesz i poświęcasz się jej bez reszty.

Jeśli biznes był związany z Twoimi zainteresowaniami, to z pewnością przyznasz, że przejście z roli pracownika do roli właściciela było zdecydowanie mniej bolesne.

Kompetentny sukcesor

Jak pewnie wiesz, własna firma wymaga nieustannego kształcenia. Musisz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, jeśli nie chcesz, aby konkurencja Cię wyprzedziła. To samo dotyczy Twojego sukcesora. Zachęcaj go, aby każdą wolną chwilę starał się poświęcić na naukę, nie tylko w swoim fachu, ale również w tych obszarach biznesowych, które Twoim zdaniem powinien poprawić. Naucz go, że kluczowe znaczenie ma odpowiednie zarządzanie swoim czasem.

Ponadto przekazuj mu wartości, które są ważne dla Ciebie i całego przedsiębiorstwa. Ucz etycznej postawy i uczciwości w biznesie. Pokaż najważniejsze sukcesy, ale i porażki, które uczyniły firmę mocniejszą.

Analiza rynku i potrzeb klientów – w jakim kierunku pójdzie firma?

Ty już znasz odpowiedź na pytanie, jak osiągnąć sukces w biznesie? Bezwzględnie musi ją poznać też Twój spadkobierca. Poświęć odpowiednią ilość czasu na poznanie następcy z kluczowymi klientami, ich potrzebami, oczekiwaniami, a przede wszystkimi problemami, które rozwiązujesz.

Sukcesja według biznes planu?

Prowadzenie biznesu bez szczegółowych dokumentów finansowych mija się z celem. Tylko tak Twoje dziecko będzie mogło sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem. Zatem jeśli nosisz się z zamiarem dokonania sukcesji, dokładnie przygotuj biznesplan całego przedsięwzięcia.

Bardzo często wymagana jest również analiza prawno-podatkowa. Może się bowiem okazać, że potrzebne będą przekształcenia działalności, zmiana form prawnych i podatkowych. Taka analiza pokazuje również, czy nie należy dokonać głębszych zmian i nie zrestrukturyzować całej dotychczasowej struktury firmy.

Biznesplan inwestycji zaprezentuje mocne strony projektu i ograniczenia, które mogą stać się poważną przeszkodą w skutecznym przekazaniu sterów. Wcześniejsze zidentyfikowanie zagrożeń daje Ci możliwość wprowadzenia działań zaradczych.

Widzisz, że sukcesorowi przyda się zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu bankowego lub środków od prywatnego inwestora? W takiej sytuacji konieczne okaże się przedmiotowe opracowanie.

Ważne, żeby cała dokumentacja finansowa była przygotowana rzetelnie, w oparciu o wiarygodne dane. Uczul swojego podopiecznego, że szybki zysk w biznesie nie zdarza się często. Budowanie i rozwijanie przedsiębiorstwa wymaga czasu, tylko w ten sposób będzie w stanie osiągnąć sukces.

Pokaż, jak odpowiednio planować budżet, jakie czynniki uwzględniać oraz na co szczególnie uważać. Nie zapomnij, że kontrolowanie finansów jest jednym z kluczowych obowiązków, z którymi przyjdzie mu się mierzyć.

Samomotywacja – najważniejsza cecha dobrego sukcesora

Spraw, aby Twój następca wyrobił w sobie nawyk samokontroli. Właściwie planował każdy dzień, aby osiągać założone cele. Brak szefa powoduje, że sam będzie musiał nauczyć się wyznaczania zadań, pilnowania terminów ich realizacji i znajdowania w sobie motywacji, a przede wszystkim determinacji do ich ukończenia.

Przekaż mu całą swoją wiedzę dotyczą sprawnego zarządzania firmą i podległymi pracownikami. Pokaż, jak ustalać priorytety, jak egzekwować wykonywanie zadań przez podwładnych, jak być skutecznym managerem. Przygotuj się, że nauka wcale nie musi iść gładko i mogą po drodze pojawić się błędy, dlatego bądź cierpliwy i szybko się nie zniechęcaj.

A co jeśli na właściwą sukcesję braknie czasu?

Myślisz o sukcesji? Wcześniej zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Odpowiedzialność za siebie, firmę, Twoich pracowników jest duża. Ponieważ życie pisze niespodziewane scenariusze, warto pomyśleć o rozwiązaniu na wypadek, gdyby na prawidłowo przeprowadzoną sukcesję zabrakło czasu. Posiadając ubezpieczenie na życie z opcją na wypadek zachorowania będziesz spać spokojnie, bo otrzymasz pieniądze na leczenie, a Twoi bliscy i wspólnicy – zabezpieczenie na pokrycie wszystkich zobowiązań wynikających ze zmian struktury firmy.

Pozwoli ono również spłacić Twoje zobowiązania wobec urzędów czy pracowników.

Prowadzisz spółkę i jeden ze wspólników nagle zmarł? Czy wiesz, że w najgorszym razie może to oznaczać jej likwidację albo konieczność uregulowania zobowiązań zmarłego? Jeśli posiadaliście odpowiednie ubezpieczenie, nie będziesz musiał borykać się z problemem spłaty spadkobierców bądź wykupienia odziedziczonych udziałów. Eliminuje to ryzyko, że firma trafi w nieodpowiednie ręce lub po wejściu do spółki nowej osoby, pojawią się kłopoty ze sprawnym zarządzaniem i funkcjonowaniem całego przedsiębiorstwa.

Zobacz, jak jeszcze możesz chronić siebie, swoją rodzinę i działalność gospodarczą.