Nikt nie jest w stanie przewidzieć nieszczęśliwego wypadku. Nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo ostrożni, stosujemy się do wszystkich zasad ruchu drogowego, jeździmy bezpiecznie, poruszamy się pieszo z niezwykłą uwagą na to, co dzieje się na drodze, jesteśmy narażeni na ryzyko wypadku.

Zresztą nieszczęśliwe, losowe zdarzenia nie muszą dziać się na drodze. Równie dobrze możemy złamać nogę, chodząc po górach, czy też uszkodzić sobie kręgosłup, skacząc do wody. Niebezpieczeństw jest wiele i może się okazać, że nie uciekniemy od konieczności przejścia rehabilitacji, dzięki której wrócimy do sprawności. Nie obejdzie się bez opieki medycznej, może się okazać, że zbawienne będzie ubezpieczenie NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)

W każdym razie pamiętajmy o tym, że rehabilitacja to długi proces, który przyniesie najlepsze rezultaty tylko wtedy, gdy jest konsekwentnie realizowany. Dochodzenie do zdrowia to żmudna i wymagająca poświęceń praca. Jednak z dobrą opieką medyczną i własnym zaangażowaniem możemy przywrócić ciału sprawność. Jakie są sposoby na skuteczną rehabilitację, co można zrobić lepiej, jak się motywować?

Czym jest rehabilitacja?

Definicja przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w wielkim skrócie przyjmuje, że rehabilitacja to przywracanie człowieka społeczeństwu. Elementy, które składają się na pełną rehabilitację to rehabilitacja medyczna, społeczna i zawodowa. Ciekawostką jest to, że pomysł kompleksowej rehabilitacji wyszedł z Polski i został przyjęty przez WHO.

Najskuteczniejsza i prowadzona poprawnie rehabilitacja to taka, w której współpracuje ze sobą zespół wielu profesjonalistów, kierowany przez specjalistę rehabilitacji medycznej. Kto może wchodzić w skład takiego zespołu? Pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog, neuropsycholog, logopeda, specjalista zaopatrzenia ortopedycznego, pedagog, pedagog specjalny. Skład nie zawsze jest taki sam, specjaliści są dobierani pod kątem potrzeb osoby rehabilitowanej.

W jaki sposób rozpocząć rehabilitację?

By w ogóle móc przystąpić do rehabilitacji, należy odebrać skierowanie. Następnym krokiem powinien być wybór placówki, w której przejdziemy rehabilitację. Cały proces rehabilitacji może odbywać się w różnych warunkach:

  • ambulatoryjnych,
  • domowych,
  • stacjonarnych,
  • w ośrodku lub oddziale dziennym.

Pamiętajmy o jednym warunku: ze skierowaniem musimy udać się do wybranej placówki w przeciągu 30 dni, w innym wypadku straci ono swoją ważność.

Nie ma jednej sprawdzonej i najskuteczniejszej metody, dzięki której pacjent wróci do formy i sposobu życia sprzed wypadku. Wszystkie zabiegi i specjaliści dobierani są pod kątem uszczerbku na zdrowiu. Jeśli pacjent, poza fizycznym urazem, potrzebuje wsparcia psychologa, logopedy lub pedagoga są oni włączani w cały proces rehabilitacyjny.

Prywatnie czy państwowo?

Uraz czy uszczerbek na zdrowiu będący konsekwencją wypadku to przeważnie kontuzja, która często uniemożliwia nam na dłuższy czas normalne funkcjonowanie. By móc powrócić do pracy i wykonywania codziennych czynności, należy działać szybko.

Dlaczego? Najczęstsze urazy w wypadkach samochodowych, ale i tych wynikających ze skoków do wody czy wspinaczek, to złamania:

  • kręgosłupa szyjnego,
  • klatki piersiowej (tzw. uraz kierownicowy oraz uraz powodowany pasami bezpieczeństwa),
  • złamanie miednicy,
  • złamania kończyn.

Jeśli w którymś z tych przypadków nie podejmiemy szybkiego działania uraz może nam dokuczać do końca życia. Dlatego pośpiech jest wskazany. A skoro ma być szybko, to często ratunkiem będą usługi medyczne, które organizujemy sobie w prywatnym zakresie. Niestety są one kosztowne.

Dlatego tak ważne może okazać się posiadanie ubezpieczenia NNW. Bardzo często opłacają je pracodawcy. W każdym razie w przypadku poważniejszych urazów (np. uszkodzonego kręgosłupa) powinniśmy skierować się do placówek prywatnych, które zajmą się nami błyskawicznie. Na rehabilitację w ramach NFZ trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Tymczasem skuteczna rehabilitacja po wypadku często wymaga nowoczesnych zabiegów i form leczenia. Technikami stosowanymi w leczeniu są masaże, kinezyterapia lub fizykoterapia, w tym leczenie prądami, polem elektromagnetycznym czy krioterapia. W razie potrzeby lekarze mogą również zaproponować leczenie operacyjne. Wszystkie te metody, jeśli mają być skuteczne, powinny być wprowadzone szybko, a więc bez czekania w długich kolejkach. Organizowane prywatnie są jednak bardzo drogie i przez to nie dla każdego dostępne.

Mając na uwadze ochronę przed urazami, dobrym pomysłem będzie także wykupienie tzw. ubezpieczenia „Na Wszelki Wypadek”. Ochrona w tym produkcie ubezpieczeniowym trwa 24h/dobę i dotyczy także wypadków, które miały miejsce np. podczas ferii.. Kiedy jeździmy na nartach czy spacerujemy po górach, ryzyko złamania czy poważniejszej kontuzji jest nieco większe. Takie ubezpieczenie obejmuje jednorazową wypłatę odszkodowania, a także miesięczne świadczenie w rodzaju renty w przypadku poważniejszego inwalidztwa, a także finansowanie m.in. rehabilitacji.

Zabiegi dopasowane indywidualnie

Prywatne placówki i kliniki mają też tę przewagę nad państwowymi ośrodkami zdrowia, że precyzyjniej i kompleksowo dopasowują proces rehabilitacji do naszych potrzeb. Zarówno w szpitalach, jak i innych ośrodkach, które mają umowy z NFZ, są dość mocne ograniczenia, jeśli chodzi o metody przywracania do zdrowia osób po wypadkach.

Oznaczać to może, że nie otrzymamy jakiegoś zabiegu, który odegrałby znaczącą rolę w rehabilitacji. W placówkach prywatnych w zasadzie nie ma ograniczeń. Prywatny lekarz wspólnie ze specjalistą rehabilitacji medycznej ustalają plan, dobierając zespół i zabiegi, które będą najskuteczniejsze w naszym konkretnym przypadku.

Nie musimy się w związku z tym martwić, że ze względu na ograniczenia otrzymamy zalecenie ćwiczeń fizycznych, choć skuteczniejsze mogłyby się okazać lasery lub ultradźwięki. Kolejnym ważnym atutem ośrodków prywatnych jest to, że rehabilitant może nam poświęcić więcej czasu niż w placówkach państwowych. Dzięki temu może bardziej zaangażować się w każdy prowadzony przez siebie przypadek.

Trudno zabezpieczyć się przed wypadkiem i jego konsekwencjami, jakimi mogą być problemy zdrowotne. Można jednak w pewnym stopniu zapewnić sobie „bezpieczeństwo powypadkowe”. Posiadając ubezpieczenie na życie z opcją rehabilitacji, płacimy relatywnie małe składki, ale, w razie wypadku będziemy mieli dostęp do prywatnej rehabilitacji i nowoczesnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz otrzymamy świadczenie finansowe z ubezpieczenia.