Decyzja o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej niesie za sobą zobowiązanie do comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne. Wielu przedsiębiorców obligatoryjne składki postrzega wyłącznie jako obowiązek, nie zaś faktyczne zabezpieczenie na przyszłość. Młodzi ludzie coraz częściej wątpią w otrzymanie satysfakcjonującej kwoty emerytury z ZUS. Starają się wpłacać jak najmniej obowiązkowych świadczeń, równocześnie poszukując alternatyw umożliwiających odłożenie pieniędzy na poczet przyszłości. Czy polski system emerytalny rzeczywiście nie sprzyja osobom samozatrudnionym? Oto, co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć.

1. Wysokość emerytury nie zależy od dochodu z działalności

W przeciwieństwie do osób zatrudnionych, składka emerytalna przedsiębiorcy nie jest zależna od dochodu. Mimo wspaniałych dochodów, będzie musiał zadowolić się dużo niższą emeryturą niż jego znajomi zatrudnieni na etacie o podobnych dochodach.

Czytaj także: Fakty o emeryturze, które powinieneś znać

2.„Mały ZUS“ to niższa emerytura

Opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe zawsze, nawet na początku prowadzenia działalności. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać jednak z ulgi w postaci opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Większość nowych firm bez wahania korzysta z tej możliwości. Jednak, jeżeli myślimy o przyszłej emeryturze w ZUS, warto pamiętać, że opłacanie obniżonej składki emerytalnej przez dwa lata znacznie zmniejszy przyszłe świadczenia.

3. Zawieszenie działalności skutkuje niższą emeryturą

ZUS proponuje jeszcze jedno ułatwienie dla przedsiębiorców. Otóż, jeżeli działalność nie przynosi dochodu, można ją na jakiś czas zawiesić. Z tej możliwości korzysta wielu przedsiębiorców prowadzących biznes o charakterze sezonowym. W trakcie zawieszenia unikamy opłat związanych z ZUS. Z jednej strony, przedsiębiorca chroni się przed stratą z działalności, jednocześnie znacznie zmniejszając wysokość państwowej emerytury. W przypadku firm działających sezonowo, może to stanowić istotny problem. W takiej sytuacji z pewnością warto, jak najwcześniej zaplanować dodatkowe zabezpieczenie emerytury.

Czytaj także: Na jaką emeryturę faktycznie mogą liczyć przedsiębiorcy?

4. Przedsiębiorca na zwolnieniu opłaca niższe składki

Przedsiębiorca na zwolnieniu to rzadkość. Wielu samozatrudnionych nie przewiduje takiej możliwości i rezygnuje nawet z opłacania dobrowolnej składki chorobowej. Jednak przedsiębiorcom faktycznie przebywającym na zwolnieniu przysługuje zmniejszenie składki na ubezpieczenia społeczne. W tym wypadku również warto pamiętać o emeryturze. Będzie ona niższa, jeżeli opłacaliśmy niższe składki przez dany okres.

5. Samozatrudniony może zwiększyć swoją emeryturę

Czy przedsiębiorca ma w ogóle szansę na godziwą emeryturę? ZUS proponuje dobrowolne zadeklarowanie wyższej podstawy, od której wyliczana jest składka emerytalna. Rozwiązanie to jest dosyć kosztowne, bowiem wzrastają wówczas wszystkie składki wyliczane od danej podstawy.

Inną możliwością jest odkładanie na prywatną emeryturę oferowaną w ramach polisy na życie. Spójrzmy na przykład na ubezpieczenie Gwarantowana Emerytura + firmy MetLife. Przedsiębiorca sam decyduje jaką emeryturę będzie otrzymywał po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co więcej, sam ten wiek wskazuje, nie ma tu zależności od wymogów ustawowych. Ponadto można wybrać taką wysokość składki, na jaką faktycznie nas stać, a świadczenie jest z góry określone.