Teraz jest czas na to, by dobrze przemyśleć wybór prezentów, którymi obdarzymy najbliższych w Wigilię Bożego Narodzenia. Z badań przeprowadzonych przez Deloitte wynika, że najczęściej najbliższych obdarowujemy książkami. Na podium znalazły się jeszcze kosmetyki i słodycze. To dość oczywiste wybory, ale możemy być niemal pewni, że będą trafione. Ciekawostką jest to, że do top 10 trafiły produkty zdrowotne, takie jak witaminy i suplementy, produkty ekologiczne czy żywność organiczna. Może to dobry trop? Trend na zdrowe jedzenie przybiera na sile, a w obecnych czasach ten kierunek wydaje się bardzo rozsądny i mile widziany. W takim razie może warto przemyśleć prezenty, które wpisują się w zdrowy styl życia?

Jakie są nasze propozycje, które nieco odbiegają od tych typowych prezentów?

#1 Prezent świąteczny: karnet na siłownię

Jeśli podejdziemy do decyzji o wykupieniu karnetu na siłownię z odpowiednią rozwagą, może to być strzał w dziesiątkę. Wśród najbliższych może być osoba, która uprawia sport i taki prezent będzie dla niej jeszcze większą motywacją do regularnych ćwiczeń pod okiem profesjonalisty. Warto też przeprowadzić delikatny wywiad, być może wśród rodziny jest ktoś, kto przymierza się do ćwiczeń na siłowni tylko brakuje tej ostatecznej decyzji. Taki prezent może zmotywować do rozpoczęcia pracy, zdopinguje i zachęci do wysiłku nad sylwetką i kondycją. Karnet na siłownię, ale też np. na zajęcia fitness, otwiera drogę do systematycznych treningów prowadzonych przez trenera. Osoba obdarzona takim prezentem zyskuje dostęp do profesjonalnie wyposażonej siłowni, może uczestniczyć w zajęciach grupowych, które będą odpowiednio ukierunkowane pod kątem indywidualnych możliwości.

#2 Prezent świąteczny: dobra kuracja witaminowa

Ten rodzaj prezentu może być świetnym pomysłem, jeśli ktoś wśród najbliższych ma częste problemy ze zdrowiem, jego organizm jest osłabiony i często łapie infekcje. Voucher na kurację witaminową daje spore możliwości. Przede wszystkim obdarowany karnetem może przejść szczegółowe badania laboratoryjne, dzięki którym pozna detale dotyczące własnego organizmu. A później opracowana zostanie odpowiednia kuracja, dzięki której wzmocniony zostanie układ immunologiczny pacjenta. Takie upominki, które wykupimy w dobrych klinikach, są też zawsze pięknie opakowane w ozdobne koperty. Osoba, która otrzyma taki prezent, będzie nie tylko zaskoczona pomysłowością, ale odbierze to też jako wyjątkowy wyraz troski o jej zdrowie.

#3 Prezent świąteczny: dieta na kilka tygodni

To kolejna propozycja niebanalnego prezentu, który będzie świadczył o tym, że dbamy o najbliższą osobą. Wiele firm, które oferują np. catering dietetyczny, również proponują specjalne vouchery prezentowe. Z taką firmą można się skontaktować, aby skonsultować wybór odpowiedniej diety, którą zamierzamy podarować bliskiej osobie. Wybór jest szeroki i na pewno po dyskretnym wywiadzie dobierzemy coś właściwego. Dostępne są diety wegetariańskie, wegańskie, niskokaloryczne, bezglutenowe, bez laktozy\ nabiału czy diety sportowe. Duży wybór pozwala nam na dobranie odpowiedniego jadłospisu. Taka kilkutygodniowa dieta to bez wątpienia smaczny i zdrowy prezent.

#4 Prezent świąteczny: cykl masaży

A może podarować odrobinę, a może nawet bardzo dużą dawkę, relaksu, odprężenia i pełnego komfortu? Vouchery SPA, które dają dostęp do serii masaży to raczej prezentowy pewniak. Szczególnie ucieszą się z takiego upominku panie, ale również panowie z przyjemnością skorzystają z karnetu. Wybór spośród tego, co oferują salony urody jest niezwykle bogaty. Dla pań możemy wybrać kompleksowy pakiet SPA, który obejmie pielęgnację twarzy, ciała, dłoni i stóp, a także relaksujące masaże wywodzące się z różnych stron świata (np. orientalny). Panowie będą mieli dostęp do tych samych kojących ciało i duszę przyjemności. Możemy także przemyśleć zakup vouchera dla par.

#5 Prezent świąteczny: wakacje z odpowiednią ochroną

To prezent, z którego skorzysta cała rodzina. Jeśli jesteśmy pewni, że możemy zadecydować sami o kierunku wakacyjnym nie wahajmy się przed wykupieniem wycieczki. Równie dobrze można dokonać wyboru wspólnie, niespodziankę będą miały dzieci. Dlaczego to dobry pomysł? Po pierwsze, kiedy mamy już wykupioną wycieczkę, z przyjemnością odliczamy kolejne dni do wylotu. Zadania realizowane w pracy przychodzą wtedy z większą łatwością. Wyczekujemy przygody, odskoczni, czekamy na zmianę środowiska, chcemy poznawać inną kulturę, kosztować regionalnych dań. Taki prezent dla całej rodziny nie może być nietrafiony. Nie zapominajmy tylko o tym, by zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. To ważne. Podczas wakacyjnej przygody często żyjemy intensywniej, decydujemy się na uprawianie różnych sportów. Zadbajmy o to, by w razie niepożądanego wypadku cała wycieczka nie stała się utrapieniem. Z ubezpieczeniem możemy być spokojni o koszty opieki medycznej.

Wracając do badań „Świąteczne wydatki Polaków”, można wysnuć wniosek, że tendencje związane z kupowaniem prezentów są niezmienne. Stawiamy na bezpieczne pozycje, które na pewno cieszą, ale z drugiej strony nie zaskakują. Jednak trend na zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia nieco ożywił listy prezentów świątecznych. Nie tylko coraz częściej kupujemy karty podarunkowe, vouchery na siłownię, do SPA czy na kuracje witaminowe, ale także sami przygotowujemy kosze prezentowe ze zdrową żywnością. Wybieramy produkty eko i bio, które przysłużą się zdrowiu obdarowywanych bliskich osób.

Czytaj także na temat prezentów: Prezent na Dzień Matki i Dzień Ojca? Możesz zadbać o ich bezpieczeństwo