Rodzice to jedne z najważniejszych osób w życiu każdego z nas. Zazwyczaj to im zawdzięcza się najwięcej, choć w natłoku coraz większej liczby spraw, często o tym zapomina. Jeśli szukasz inspiracji na prezent dla swojej Mamy lub Taty, sprawdź nasze zestawienie. Przygotowaliśmy te bardziej i mniej standardowe rozwiązania, które mogą sprawić Twoim najbliższym sporo radości.

Powrót do przeszłości, czyli skąd wziął się Dzień Matki?

Jego historia zaczyna się już w starożytności. Samo święto swój początek wzięło prawdopodobnie od czczenia matek-bogiń, które były symbolem urodzaju i płodności. W nieco zmienionym charakterze przetrwało do dzisiaj i uznawane jest w ponad 140 państwach. Nawet w najbardziej odległych zakątkach świata, , takich jak Afganistan, Arabia Saudyjska, Irak czy Iran.

Co ciekawe, każdy naród świętuje w innym terminie. Najwcześniej zaczynają Norwegowie, którzy składają życzenia już w drugą niedzielę lutego. Później dołączają do nich mieszkańcy Gruzji (3 marca), Albanii, Laosu, a także Macedonii. W tych miejscach Dzień Matki przypada 8 marca. W maju bawią się mamy z Korei Południowej (8 maja), Gwatemali i Meksyku (10 maja). Najpóźniej Dzień Matki występuje w Indonezji (22 grudnia).

Istotne jest również to, że w wielu krajach jest to ruchoma uroczystość. Tak dzieje się m.in. w Wielkiej Brytanii, kiedy ten wyjątkowy dzień obchodzony jest w czwartą niedzielę wielkiego postu czy Rosji, gdzie z kolei jest to ostatnia niedziela listopada.

W Polsce Dzień Matki świętuje się 26 maja, zaś pierwszy raz było to w 1914 roku.

Jaka jest historia Dnia Ojca?

Zdecydowanie krótsza, choć może bardziej burzliwa niż w przypadku mam. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a za pomysłodawczynię uważa się Sonorę Smart Dodd. I choć pierwsze uroczystości miały miejsce już w 1910 roku, to trzeba było ponad 60 lat, aby ustanowić je oficjalne. Miało to miejsce za prezydentury Richarda Nixona w 1972 roku.

W wielu krajach Dzień Ojca obchodzony jest w czerwcu. Wówczas świętują tatusiowie z Austrii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Danii. Z kolei w marcu życzenia i prezenty otrzymują ojcowie w krajach śródziemnomorskich (Włochy, Hiszpania, Portugalia).

Polski Dzień Ojca ma mniejszą popularność niż Dzień Matki, choć został ustanowiony już w 1965 roku.

Co kupić Mamie na jej święto?

Każdy prezent jest dobry, pod warunkiem, że dany z miłością. Pewnie pamiętasz, jak Twoja Mama cieszyła się z Twoich dziecięcych laurek. Dziś masz nieco szerszy wachlarz możliwości i dysponujesz większym budżetem. Co w takim razie warto podarować w ten szczególny dzień?

Mówi się, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Nie musisz sięgać aż tak głęboko do kieszeni, ale biżuteria wywoła uśmiech na twarzy niejednej z pań. Może rozważ kolczyki, delikatny łańcuszek lub ozdobną broszkę?
Jeśli błyskotki do Ciebie nie przemawiają, to zdecyduj się na ponadczasowe propozycje, czyli perfumy, książki lub płytę z piosenkami ulubionego wykonawcy.

Widzisz, że Twoja Mama jest zmęczona i przydałaby jej się chwila wytchnienia? Zafunduj jej odprężający masaż lub pobyt w SPA, gdzie nie tylko się zrelaksuje, ale również skorzysta
z licznych zabiegów upiększających.

Świetnym dopełnieniem prezentu będą kwiaty, na które po cichu liczy chyba każda rodzicielka, więc pomyśl o nich.

Nietuzinkowe propozycje prezentu dla rodziców

Jeśli w Twojej głowie pojawiła się myśl, że to standard i już to znasz, zobacz nasze mniej tradycyjne upominki. Gdyby Twoja Mama chciała poczuć się jak Demi Moore w filmie „Uwierz w ducha”, kup jej kurs ceramiki. Samodzielne ulepienie garnka lub kubka może być świetną zabawą i momentem wytchnienia od otaczającej rzeczywistości.

Twoja Mama nie wyobraża sobie dnia bez kawy i nawet kupiła ekspres? Wtedy warto zainwestować w kurs domowego baristy.

Szukasz czegoś bardziej zapadającego w pamięć? Idealnym rozwiązaniem jest lot balonem
o wschodzie słońca. Spoglądanie na ziemię z oddali i możliwość symbolicznego dotknięcia chmur, daje niepowtarzalne wrażenia. Pod warunkiem oczywiście, że Twoja Mama nie ma lęku wysokości.

Nie zapomnij o Tacie!

Inspiracje na podarunek z okazji Dnia Matki masz już za sobą. Czas pomyśleć o tym, co sprezentujesz swojemu Ojcu.

W tym przypadku sprawdzą się zarówno klasyczne, jak i bardziej zwariowane propozycje. Każdy mężczyzna chce poczuć się elegancko, dlatego z pewnością doceni dobrze dobrany krawat lub spinki do koszuli.

Twój Tata jest miłośnikiem majsterkowania lub zapalonym ogrodnikiem? Wręcz mu zestaw profesjonalnych narzędzi. Będzie jeszcze bardziej zadowolony, gdy razem przetestujecie go w działaniu.

Często czegoś nie pamięta lub jest tak zorganizowany, że bez planu się gubi? Zainwestuj w piękny kalendarz lub organizer. Dorzuć do tego pióro lub dobry długopis, a zobaczysz, że się ucieszy.

Twój Ojciec sporo podróżuje autem i miał kilka groźnych sytuacji na drodze? Z pewnością doceni kamerę samochodową lub wideorejestrator.

Czujesz, że te prezenty nie będą w pełni odpowiadały Twojemu Tacie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować mu przeżycia, których długo nie zapomni.

Możliwości jest naprawdę sporo i wszystko zależy od upodobań Ojca. Jeśli jest fanem motoryzacji, sprawisz mu frajdę przejażdżką sportowym wozem po torze. Adrenalinę podniesie mu również wizyta na strzelnicy czy lot paralotnią. Natomiast zapalony kibic wyściska Cię, jeżeli zabierzesz go na mecz jego ulubionej drużyny.

Może warto pomyśleć o czymś praktycznym?

Te wszystkie prezenty bez żadnego problemu kupisz i podarujesz swoim najbliższym. Jednak czasami wypada dać im coś więcej. Coś, co pozwoli zachować zdrowie, a także zagwarantuje im poczucie bezpieczeństwa.

Nie trudno zauważyć, że Twoi rodzice z każdym dniem się starzeją, że nie są już w tak świetnej formie, jak do niedawna. Dlatego zamiast kwiatów, biżuterii, perfum czy krawatów, lepiej podarować im pakiet badań lub ubezpieczenie.

Taki pakiet to prezent, który obejmuje wszystkie najważniejsze badania.

Zazwyczaj jest to m.in.:

  • badanie krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • poziom cholesterolu

Być może niechętnie chodzą do lekarza, ale jeśli dasz im taki prezent, będą musieli z niego skorzystać, co wyjdzie im na dobre.

Drugą opcją jest dodanie do ubezpieczenia i opłacanie za nich składek, co pozwoli objąć ich ochroną. Sprawdź, w jakich sytuacjach, Twoi rodzice będą mogli liczyć na pieniądze.  

Zadbaj o bezpieczeństwo rodziców

Zastanów się, jak dużo zawdzięczasz swoim rodzicom i czy dostatecznie im za to podziękowałeś?

Warto mieć to na uwadze nie tylko przy okazji ich święta, ale również na co dzień. Prezenty takie jak książka, kurs, pobyt w SPA są super, jednak czasami należy postawić na bardziej praktyczne rozwiązania, które zapewnią Twoim najbliższym poczucie bezpieczeństwa podczas emerytury. Może lepiej kupić pakiet badań i ubezpieczenie?