Praca dodatkowa daje możliwość rozwoju zawodowego w zupełnie innej branży bez potrzeby porzucania swojego dotychczasowego miejsca zatrudnienia. To też dobry sposób na sprawdzenie, czy dane zajęcie jest dla nas odpowiednie. Jeżeli czujemy, że chcielibyśmy się rozwinąć w zupełnie innym kierunku, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Kiedy dobrze jest zastanowić się nad zmianą pracy? 

Dane GUS z marca 2020 roku mówią o tym, że chociaż przeciętne wynagrodzenie się zwiększyło, to i tak zmniejszyła się ilość zatrudnionych. Częściowo spowodowane było to pandemią. Pracodawcy nie przedłużali umów terminowych ani nie szukali nowych pracowników. Osoby, które mogły odejść na emeryturę też korzystały z takiego wyjścia. 

Chociaż sytuacja na rynku pracy jest obecnie lepsza, to nie oznacza, to, że musimy przestać się rozwijać. Każda nowa umiejętność może nam się przydać w przyszłości. 

Czasami jest tak, że zwyczajnie nie lubimy swojej pracy. Czujemy, że stoimy w miejscu. Obecne miejsce nie daje nam żadnych perspektyw ani na rozwój zawodowy, ani na zwiększenie wynagrodzenia. Jednak trzyma nas tutaj to, że mamy pracę, a czasy są niepewne. A co, gdyby spojrzeć na sytuację na rynku pracy nie jak na zagrożenie, ale na szansę? Może życie daje nam w ten sposób znać, że to jest odpowiedni moment na przeprowadzenie rewolucji? Jeżeli już od dawna czujemy, że chcielibyśmy pracować w zupełnie innym zawodzie albo spróbować czegoś nowego, to może zrobić to właśnie teraz? Odwaga już jest. Teraz pora na zastanowienie się, jaką branżę wybrać. 

Jak wybrać nową branżę?

A jak dzisiaj radzi sobie branża ubezpieczeniowa? Świetnie. Musiała trochę zmienić zakres działania, bo klienci w większym stopniu myślą o ubezpieczeniu własnego zdrowia, niż wycieczki zagranicznej. 

Jednak to nie sprawiło, że agenci ubezpieczeniowi przestali być poszukiwani. Jeżeli za każdym razem, gdy wykupowaliśmy kolejne ubezpieczenie, myśleliśmy, że sprzedaż ubezpieczeń jest to ciekawa i rozwijająca praca, to może warto dołączyć do zespołu i spróbować własnych sił w tej branży?

Myślę, że jest to całkiem dobry pomysł, ponieważ agenci ubezpieczeniowi są obecnie bardzo poszukiwani. Jest to zawód, w którym nie można się nudzić, można być sobie samym szefem i ciągle uczyć się nowych rzeczy. Tylko od czego zacząć to nasze przebranżawianie się w specjalistę od ubezpieczeń? Może od poznania pozostałych zalet tego zawodu?

Co powoduje, że praca agenta ubezpieczeniowego jest taka interesująca? 

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy jest stworzony do pracowania na etacie. Konieczność przebywania na stanowisku pracy codziennie w określonych godzinach z czasem staje się nudna. W dodatku nie mamy możliwości załatwić niczego w ciągu dnia. Jeżeli musimy na przykład pójść do urzędu, wcześniej odebrać dziecko ze szkoły albo męża z lotniska, to jesteśmy zmuszeni wziąć dzień wolny albo bardzo mocno tłumaczyć się szefowi, gdzie idziemy i po co. W pracy na pełen etat o niezależności możemy tylko pomarzyć. Agenci ubezpieczeniowi mają pod tym względem o wiele lepiej. To oni ustalają ze swoimi potencjalnymi klientami, kiedy się z nimi spotykają. Wtedy o wiele łatwiej jest zorganizować sobie codzienne obowiązki, na przykład, jeżeli jesteś młodą mamą albo na co dzień opiekujesz się starszą osobą. 

Pewnie wszyscy mieliśmy chociaż raz w życiu taką sytuację, gdy prosiliśmy szefa o podwyżkę. Zaczynając od tego, że samo takie spotkanie wiązało się z ogromnym stresem, to jeszcze często słyszeliśmy odmowę. Naprawdę rzadko jest tak, że wynagrodzenie jest sprawiedliwe. To znaczy dopasowane do naszych umiejętności, ilości przepracowanych godzin oraz do zaangażowania w wykonywaną pracę. Możemy usłyszeć, że nie teraz, że może za parę miesięcy, że pracodawca nie ma pieniędzy albo że zwyczajnie nas nie docenia. Wtedy z poczuciem niesprawiedliwości możemy w danym miejscu pracować dalej albo odejść i zaczynać wszystko od nowa. To powoduje, że tak często marzymy o tym, aby mieć własną firmę. Wtedy nasze zarobki w dużym stopniu są od nas zależne. Gdy dużo pracujemy, to sukces już puka do naszych drzwi. Jako agent ubezpieczeniowy będziesz mógł zarobić więcej, jeżeli się zaangażujesz w pracę. Zarobki będą zależały od tego, ile czasu poświęcisz na spotkania z klientami oraz na inne obowiązki. 

Duża dawka nowych znajomości i wiedzy

Praca agentów ubezpieczeniowych wiąże się z możliwością poznawania nowych ludzi. Nigdy nie jest nudno, bo ciągle dowiadujesz się czegoś nowego. Poznajesz historie swoich klientów. Masz poczucie, że zajmujesz się czymś ważnym, bo pomagasz im wybrać najlepsze dla nich ubezpieczenie, które zapewni im wsparcie, gdy wydarzy się coś złego. Rozmowy z klientami są pozytywnym doświadczeniem również z tego względu, że aby ich zaciekawić, musisz sam się rozwijać, mieć wiedzę z różnych dziedzin. Taka inwestycja w siebie przyda Ci się nawet wtedy, gdy ponownie postanowisz zmienić swoją ścieżkę zawodową. Poza możliwością spotykania nowych osób praca agenta ubezpieczeniowego daje też okazję do podejmowania wyzwań w prestiżowej branży. Agenci ubezpieczeniowi są przez społeczeństwo postrzegani jako osoby, które dobrze zarabiają i osiągnęły w życiu sukces. 

Poza swoimi klientami mamy oczywiście okazje do spotykania się z innymi osobami z branży na różnych szkoleniach, eventach i konferencjach. To rozwija, ponieważ nie tylko nawiązujemy nowe znajomości, ale też dowiadujemy się, co jeszcze możemy zmienić w naszej pracy, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. 

Praca agenta ubezpieczeniowego jest wyzwaniem. Jednak warto je podjąć, aby sprawdzić, czy takie zajęcie daje nam satysfakcję. Skoro już wiemy, że chcielibyśmy spróbować, to dowiedzmy się, jak zostać agentem do spraw ubezpieczeń. 

Jak przebranżowić się w agenta ubezpieczeniowego?

Starania o zostanie agentem ubezpieczeniowym można rozpocząć od pracy dodatkowej jako konsultant. Podjęcie pracy na tym stanowisku nie wymaga spełnienia wielu formalności i jest naturalnym sposobem rozwoju w tej branży. 

Aby zostać agentem w MetLife, trzeba wysłać odpowiedź na nasze ogłoszenie. Można też najpierw porozmawiać z botem na naszej stronie. Taka rozmowa jest krótka i przyjemna. Niekoniecznie trzeba wysyłać CV. Następnie oddzwoni do kandydata manager i umówi się z nim na spotkanie. Może być zdalne lub stacjonarne. 

Na spotkaniu manager wyjaśni mu zasady współpracy, da mu zadanie do wykonania oraz opowie o wartościach marki MetLife.  Przedstawi kandydatowi również jego zadania, specyfikę zespołu, ścieżkę rozwoju, strukturę zarobków. Wspomni też o misji oraz o etyce zawodowej, jaka obowiązuje agentów ubezpieczeniowych. 

Kandydat może mieć też pewne wątpliwości. Wtedy manager wyjaśnia mu, jak znajdować klienta, na czym polega umowa oraz jak wygląda system wynagrodzeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć pracę dodatkową w zakładzie ubezpieczeń?

Następnie kandydat uzyskuje dostęp do szkoleń. Jeśli zdecyduje się na pracę  jako konsultant podpisujemy umowę zlecenie, jeśli jako agent -  umowę agencyjną. 

Po ukończeniu szkoleń MetLife przeprowadza wewnętrzny egzamin. 

Bardzo dużym atutem pracy jako konsultant czy agent ubezpieczeniowy jest to, że można przez cały czas się rozwijać i awansować. Przy odpowiednim zaangażowaniu można po paru miesiącach zostać kierownikiem zespołu. Kolejny etap to dyrektor agencji. Wraz z rozwojem swoich umiejętności jako agent ubezpieczeniowy jest możliwość podjęcia decyzji, czy jest to dla nas wyłącznie praca dodatkowa i chcemy zostać przy obecnym miejscu pracy, czy może jednak pragniemy się przebranżowić. Całkowita zmiana naszej ścieżki zawodowej również jest dobrym rozwiązaniem. 

O autorze:

Wojciech Kowalczyk,  Dyrektor Sprzedaży MetLife. W branży finansowej od 20 lat, doświadczenie w budowie i zarzadzaniu struktur sprzedaży. Zawodowo współtworzy narzędzia do skutecznej rekrutacji w  sieci sprzedaży oraz realizuje działania budujące wizerunek agentów ubezpieczeniowych.

Bibliografia:

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5474/3/100/1/przecietne_zatrudnienie_i_wynagrodzenie_w_sektorze_przedsiebiorstw_w_marcu_2020_r..pdf