Praca dodatkowa to stosunkowo częsta praktyka wśród Polaków. Dane GUS z 2018 r. wskazują, że tylko w pierwszym kwartale tamtego roku dodatkowo pracowało 933 tys. osób.

Wśród prac dodatkowych prym wiodą prace fizyczne, również popularnym dodatkowym zajęciem jest praca w ogrodnictwie czy też opieka nad dziećmi. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia związane z udzielaniem korepetycji, sprzątanie czy praca w gastronomii. Każde z tych zajęć podejmujemy w dość konkretnym celu – by uzyskać dodatkowy dochód, który pozwoli lepiej żyć, szybciej spłacić kredyt, ale także zdobyć nowe doświadczenie.

Wprawdzie są to mocno różniące się od siebie zajęcia, ale łączy je jeden wspólny mianownik – czas, w którym wykonujemy te prace, nie jest zupełnie zależny od nas. O tym, kiedy możemy dorobić, decyduje w zdecydowanej większości przypadków zleceniodawca. To minus, który często pozbawia nas szans wykorzystania wolnego czasu w celu zarobkowym. Nie zawsze są to też szczególnie dobrze płatne zajęcia. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej możliwości. Jedną z nich jest praca w charakterze konsultanta ubezpieczeniowego.

Format tej pracy jest tak opracowany, by móc z powodzeniem myśleć o sobie jako o dwuzawodowcu, który na co dzień pracuje na pełnym etacie, ale w wolnej chwili może zająć się doradzaniem w sprawach ubezpieczeń. Jak to wygląda w praktyce?

Jakie wartości prezentuje propozycja MetLife?

Propozycja MetLife to możliwość oferowania ubezpieczenia wypadkowego coraz częściej poszukiwanego przez Polaków. Warto zauważyć, że ten segment rynku z roku na rok dynamicznie się rozwija. W 2018 r.  ubezpieczenie  na życie miało  2,6 mln osób, a w 2019 r. liczba przekroczyła już 3 mln. To wyraźny trend wzrostowy, a rynek oferuje nadal możliwości rozwoju. Tym bardziej, że produkt MetLife na Wypadek jest jednym z najnowocześniejszych na rynku. Jest to uniwersalny pakiet wypadkowy, który charakteryzuje się dużą elastycznością pod kątem potrzeb i oczekiwań klienta. Ubezpieczony ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową na wypadek śmierci, śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku (NW) oraz uszkodzeń ciała wskutek NW. Jest to tylko jeden produkt, ale dający aż 7 możliwości dopasowania go do potrzeb klienta.

Plusy po stronie konsultanta pracującego po godzinach? Szybkie, bez zbędnych formalności, oferowanie produktu, na który jest zapotrzebowanie w wielu różnorodnych grupach klientów.

Jakie należy spełnić formalności?

Zacznijmy od samej umowy. Współpraca opiera się na umowie zlecenia. W ten sposób rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie jest optymalnie szybkie i eliminuje wiele czynności formalnych. System rozliczeń jest klarowny i zrozumiały. Opiera się na miesięcznych progach zależnych od wysokości rocznej składki sprzedanych ubezpieczeń. To, ile zarobimy zależne jest od naszego zaangażowania. Nie zapominajmy o tym, że praca w tym systemie absolutnie nie koliduje z pełnoetatową pracą. Konsultacji ubezpieczeniowych możemy udzielać w wolnym czasie.

Czy organizowane są szkolenia? Czy można liczyć na wsparcie merytoryczne?

Ścieżka wdrożeniowa jest maksymalnie uproszczona. Trwa  około dwa tygodnie i odbywa się zdalnie. Każdy zainteresowany tym, by stać się konsultantem  otrzymuje wsparcie trenerów, a także doświadczonych na rynku ubezpieczeniowym menadżerów. To oni biorą na siebie odpowiedzialność za szkolenia  nowych pracowników. Podpowiadają, jak poruszać się na tym rynku, w jaki sposób oferować produkt, jakie są korzyści  dla klienta. Wraz z dostępem do wyspecjalizowanej kadry, każdy konsultant otrzyma dostęp do szkoleń online.

Każdy, kto chce zostać doradcą ubezpieczeniowym i pracować w systemie dorywczym otrzyma także dostęp do profesjonalnych narzędzi online.

Podsumowując, w kilku punktach przyszły konsultant otrzymuje:

 • prosty system rozliczeń/finansowy,
 • jeden z najlepszych produktów wypadkowych na rynku,
 • wejście do zawodu z minimum formalności,
 • wsparcie  szkoleniowe,
 • mentoring zawodowych managerów.

Jakie grupy zawodowe już są gotowe do podjęcia dodatkowej pracy w charakterze agenta ubezpieczeniowego?

Pewne grupy zawodowe mają ten przywilej, że umiejętności, jakie posiadają  wpasowują się doskonale w charakter pracy konsultanta ds. ubezpieczeń. Jedne zawody wymagają umiejętności interpersonalnych, inne świetnych zdolności logistycznych lub organizacyjnych. Atutem naszej głównej pracy może też być dobra opinia wśród klientów, którzy darzą nas zaufaniem. Wymienione atrybuty przydadzą się w pracy konsultanta. Jakie grupy zawodowe są już gotowe do pracy w tym segmencie rynku:

 • spedycja – jeśli twój zawód wiąże się z tym, że codziennie masz do czynienia z nowymi ludźmi, to jest to niewątpliwy atut. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, kurierem, dostawcą, czy spedytorem na co dzień masz kontakt z wieloma osobami. Co przekłada się na okazje sprzedażowe.  Możemy dowiedzieć się więcej o życiu i potrzebach spotykanych ludzi. W ten sposób łatwiej przyjdzie nam zaoferować ubezpieczenie.
 • handel – zajmując się sprzedażą na co dzień, mamy już wypracowane metody sprzedaży. To nasza stała praca, więc wykonujemy ją dobrze, osiągając dobre efekty. Nabyte już umiejętności sprzedażowe, można jeszcze lepiej spożytkować. Tym bardziej, że mamy już własną grupę klientów, którzy nam ufają, licząc się z naszą rekomendacją. Te zasoby warto wykorzystać, by zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.
 • usługi – podobnie jak u konsultantów sprzedawców, w usługach też mamy swoją grupę klientów. Wypracowaliśmy wizerunek godny zaufania jako specjaliści w swojej branży. Jeśli nasi klienci liczą się z naszą opinią, warto wykorzystać to szerzej, oferując ubezpieczenie.
 • ochrona zdrowia – jeśli wykonujemy na co dzień zawód wysokiego zaufania, można założyć, że przez lata pracy zdobyliśmy autorytet, który można przełożyć na dodatkowe źródło dochodu. Tym bardziej jeśli pracujemy w sektorze ochrony zdrowia. Jako specjaliści w tej branży wiemy, jak istotne jest zdrowie i skuteczniej wytłumaczymy, jak istotne jest ubezpieczenie
 • opieka nad dziećmi – niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicem, na co dzień zajmującym się dziećmi, czy też opiekunem, ta praca wymaga świetnej organizacji, a także bycia wielozadaniowcem. To cenne atrybuty, które zdecydowanie przydadzą się w pracy konsultanta ubezpieczeniowego i pomogą w wypracowaniu dodatkowego dochodu,
 • studia – na studiach często poszukujemy pracy, która umożliwiłaby zdobycie dodatkowych funduszy. Praca w charakterze konsultanta daje taką możliwość. Można wykorzystać każdą wolną chwilę, która pomoże wypracować dodatkowy dochód, a przy okazji zdobyć cenne doświadczenie.

Jak szybko możesz zacząć zarabiać?

Cykl wdrożeniowy zamyka się w krótkim czasie. Jest to uproszczona, ale i dobrze zaplanowana ścieżka prowadząca do rozpoczęcia pracy konsultanta ubezpieczeniowego. Po tym okresie możemy już organizować czas na pozyskiwanie nowych klientów.

Rynek pracy nie stoi w miejscu i stale oferuje nowe możliwości  uzyskania dodatkowego dochodu. Jako nowy trend na rynku pracy można wskazać dwuzawodowość. Nie rezygnując z dotychczasowej pracy, mamy szansę na zdobycie nowych umiejętności i dodatkowe pieniądze,  pracując w charakterze konsultanta ds. ubezpieczeń. To od nas zależą godziny, w jakich pracujemy. To my organizujemy sobie grafik. Nikt niczego nie narzuca, a jedynie przygotowuje merytorycznie do wykonywania drugiego zawodu, dostarczając profesjonalne narzędzia.

Czytaj także: Agent po godzinach - jakie zajęcia pomogą Ci w pracy doradcy ubezpieczeniowego?