Wielu z nas wydaje się, że będzie żyło długo. Niewielu myśli o tym, że śmierć także ta nagła albo niespodziewana choroba, może dotyczyć tak naprawdę każdego bez względu na wiek. Niekiedy uważamy, że skoro jesteśmy silni i zdrowi, to nic złego nie może nas spotkać. Czy rzeczywiście tak jest? Czasami w jednej sekundzie życie potrafi zmienić się diametralnie: nieodpowiedzialny kierowca na drodze, choroba, wypadek w pracy. Nie mamy na to wpływu - możemy jednak mieć wpływ na sytuację naszych najbliższych w razie, gdyby nas zabrakło. Możemy też zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami niezdolności do pracy.

Ubezpieczenie na życie - idealnie dopasowane

Formą, która daje pewne zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu, jest polisa ubezpieczeniowa. Przy wyborze ubezpieczenia na życie warto się jednak zastanowić, co powinno wchodzić w jego skład. Ważne jest, aby było optymalne zarówno dla osoby ubezpieczanej, jak i tych, którzy zostają przez nią wskazani jako uposażeni. Bo, czy to nie troska o życie swoje i najbliższych, obawy związane z pracą oraz chęć zapewnienia bezpieczeństwa mają wpływ na to, w jaki sposób wybieramy ubezpieczenie?

Wyobraźmy sobie małżeństwo z dwójką małych dzieci. Marcin i Magda zarabiają razem 7 tys. zł. Spłacają kredyt hipoteczny, opłacają dzieciom przedszkole, a Magda kończy zaocznie studia, które również wiążą się z kosztami. Pewnego dnia żona odbiera telefon z wiadomością, że mąż miał ciężki wypadek samochodowy i trafił do szpitala. Przeżył - jednak w wyniku wypadku uszkodził kręgosłup i czeka go wózek inwalidzki. W takiej sytuacji jest potrzebne leczenie, rehabilitacja, dostosowanie mieszkania. Zostaje tylko jedna pensja Magdy. To nie oznacza, że zostanie bez środków do życia. Jego ubezpieczenie daje mu gwarancję, że rodzina nie popadnie w finansowe kłopoty, ponieważ w swojej polisie na życie skorzystał z umów dodatkowych w razie wypadku. Marcin ma możliwość skorzystania z Pakietu Rehabilitacyjnego Assistance, otrzyma jednorazowo pieniądze z tytułu inwalidztwa, a także przez kolejne 10 lat każdego miesiąca będzie otrzymywać rentę z ubezpieczenia. Otrzyma również rekompensatę za pobyt w szpitalu.

Ubezpieczenie z myślą o bliskich

Najważniejszym zadaniem wszystkich polis na życie, w tym także MetLife na Życie, jest ochrona osoby ubezpieczonej i jej najbliższych. Przy zawarciu samej umowy ubezpieczenia na życie sytuacja jest oczywista - w chwili, gdy człowiek umiera, bliscy wskazani jako uposażeni otrzymują wypłatę sumy ubezpieczenia. Każda dodatkowa umowa do polisy pozwala zabezpieczyć się finansowo w razie wypadku czy poważnych problemów zdrowotnych. Jak się okazuje, pieniądze mogą zostać wypłacone ubezpieczonemu nawet przy niewielkich urazach! Taka opcja stanowi spore odciążenie budżetu domowego, choćby w przypadku, gdy poszkodowany musi korzystać z kosztownych rehabilitacji, zakupu bądź wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego. Dlatego warto rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkową ochronę.

Warto pamiętać, że ubezpieczamy się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych! Dla naszych małżonków czy partnerów, dla dzieci, rodziców i wszystkich bliskich, których życie zmieni się z dnia na dzień. Pieniądze z ubezpieczenia oczywiście nigdy nie zastąpią obecności bliskiego i straty, jaką ponosi rodzina. Mogą jednak pomóc w poradzeniu sobie z trudnościami finansowymi, w tym spłacie kredytów, na które skazani są bliscy zmarłego. Dlatego w przypadku wyboru dodatkowej ochrony, warto przyjrzeć się m.in. umowie dodatkowej Renta dla bliskich. Po śmierci ubezpieczonego (przez okres wskazany w umowie) MetLife wypłaca co miesiąc osobom uposażonym określone świadczenie.

Zobacz także: Testament i spadek - jak rozmawiać o tym z rodziną?

Finansowa niezależność

Paweł ma 29 lat. Jest naszym klientem od 2017 roku, a niedawno poślizgnął się na schodach i skręcił kostkę. Leczenie wymagało konsultacji z lekarzem, a następnie stabilizatora oraz rehabilitacji.

Będąc w trakcie leczenia, zgłosił roszczenie z ubezpieczenia. Otrzymał 1400 zł z tytułu uszkodzenia ciała (2% sumy ubezpieczenia) i 2700 zł z tytułu trwałego inwalidztwa wskutek NW (1% sumy ubezpieczenia jako świadczenie bezsporne). Po zakończonym leczeniu i rehabilitacji Paweł otrzymał dodatkowo 2700 zł (1% sumy ubezpieczenia z tytułu trwałego inwalidztwa wskutek NW). Paweł otrzymał łącznie 6800 zł.

Paweł korzystał także z Pakietu Rehabilitacyjnego Assistance. Dzięki temu bezpłatnie i bez oczekiwania miał zorganizowaną rehabilitację o wartości 2 500 zł. W ramach Pakietu uzyskał także możliwość odbycia konsultacji u lekarzy specjalistów – ich koszt wyniósł 300 zł. Kwota ta ułatwiła leczenie, jednocześnie gwarantując komfort psychiczny i niezależność. Dzięki temu, pomimo problemów zdrowotnych, leczenie nie stanowiło obciążenia finansowego dla całej rodziny. Oto, co o całej sytuacji uważa Paweł: „Wszystko przebiegło sprawnie. Rehabilitacja została zorganizowana, kiedy jej potrzebowałem. Jestem zadowolony, ubezpieczenie zadziałało tak, jak powinno zadziałać. Polecałem już MetLife na spotkaniach rodzinnych.

Zobacz także: Nieszczęśliwy wypadek – jak się ubezpieczyć, by zapewnić sobie pieniądze na czas nieplanowanej przerwy w pracy oraz uniknąć kosztownej rehabilitacji?

Ubezpieczenie dla swojego komfortu

O zabezpieczeniu swojej przyszłości myślą także ludzie, którzy nie posiadają rodziny. Każdy singiel ma świadomość, że ubezpiecza się dla siebie, bo sam jest odpowiedzialny za swój komfort, niezależność i spokój. To właśnie daje mu dobrej jakości ubezpieczenie na życie. Będąc singlem, warto włączyć do swojego ubezpieczenia dodatkowe umowy, choćby takie jak nasz klient - Adrian, który kupił nasze ubezpieczenie w sierpniu 2020 roku.

Trzy tygodnie po zakupie polisy, podczas jazdy rowerem, stracił panowanie nad kierownicą i wywrócił się. Zgłosił się do lekarza, który stwierdził zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów oraz więzadeł stawu łokciowego, a także uraz mięśnia i ścięgna w przedramieniu. Zalecił usztywnienie i rehabilitację.

Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu Adrian otrzymał 2 000 zł z tytułu trwałego inwalidztwa (Ochrona na Wszelki Wypadek, 2% sumy ubezpieczenia) oraz 1 000 zł (1% sumy ubezpieczenia) z tytułu uszkodzenia ciała po wypadku. Z Pakietu Rehabilitacyjnego Assistance otrzymał też zwrot kosztów leczenia - za konsultacje u lekarzy specjalistów 300 zł i za rehabilitację 2500 zł. Łączenie otrzymał kwotę 5800 zł.

Ubezpieczenie pozwoliło Adrianowi na komfortowy i bezpieczny powrót do zdrowia. Oto, co on sam myśli o całej sytuacji: „Rehabilitacja sporo kosztuje i na pewno bym to odczuł po kieszeni, gdyby nie to ubezpieczenie. Agent długo mnie namawiał, dobrze, że się zdecydowałem. Szybkie, sprawne załatwienie sprawy przez MetLife. Polecałem kolegom z pracy.”

Wysokość składki dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb

Ubezpieczenie nie musi być drogie. Podstawowa ochrona jest dostępna już od 50-100 zł miesięcznie, nie stanowiąc znacznego obciążenia budżetu domowego. Warto jednak zastanowić się nad sumą ubezpieczenia i umowami dodatkowymi. Wysokość sumy ubezpieczenia zależna jest od wysokości opłacanej co miesiąc składki. Im niższa jest suma ubezpieczenia, którą po śmierci osoby opłacającej składkę otrzymają uposażeni, tym niższa będzie miesięczna składka. W dobraniu odpowiedniej kwoty składki pomogą Ci nasi agenci, poprzez szczegółową analizę Twojej indywidualnej sytuacji życiowej, potrzeb i oczekiwań.

O autorce:

Ewa Skrzypko, Dyrektor ds. Doświadczeń Klientów. Na co dzień słucha potrzeb i problemów klientów i dba o to, aby ten głos był firmie słyszany. Prywatnie pasjonatka muzyki jazzowej i psychologii. Interesuje się holistycznym podejściem do zdrowia.