Celem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe Ciebie oraz Twoich bliskich na wypadek niespodziewanych okoliczności. Aby było to możliwe, nie wystarczy jednak samo zawarcie umowy. Trzeba się jeszcze upewnić, że jest ona dobrze dopasowana do Twoich potrzeb i indywidualnej sytuacji. Czy Twoja polisa na pewno oferuje Ci bezpieczeństwo, którego potrzebujesz? Zapoznaj się z  artykułem i sprawdź, jak uniknąć błędów.

Czym jest niedoubezpieczenie?

Niedoubezpieczenie oznacza sytuację, w której posiadasz ubezpieczenie na życie, jednak jego warunki nie gwarantują Tobie i Twojej rodzinie wystarczającego zabezpieczenia, a przewidziane kwoty wypłacanych świadczeń  są zbyt niskie, aby pokryć deficyt finansowy wynikający na przykład z niemożliwości wykonywania pracy lub koszty związane z rehabilitacją.

Skutki niedoubezpieczenia

Wyobraźmy sobie Adama. Właśnie przeprowadził się ze swoją żoną, Julią i dwójką synów do nowego, większego mieszkania, gdzie jego dzieci w końcu będą mogły mieć osobne pokoje. Opieka nad dziećmi wymaga czasu, dlatego to Adam jest głównym żywicielem rodziny. Ich łączne koszty życia to 6000 zł miesięcznie, w co wchodzi zobowiązanie za kredyt hipoteczny o łącznej wysokości 220000 zł.

Adam, chcąc zabezpieczyć swoją rodzinę, kupił polisę na życie na 100000 zł na wypadek jego śmierci. Ta kwota wydała mu się wystarczająco duża — jednak czy jest taka naprawdę i co stałoby się, gdyby Adama faktycznie spotkało nieszczęście?

W takiej sytuacji kwota świadczenia ubezpieczeniowego  nie wystarczy nawet na spłatę zobowiązania kredytowego, nie mówiąc już o kosztach życia. Julia i jej dzieci oprócz konieczności radzenia sobie z bólem po utracie najbliższej osoby będą musiały znaleźć sposób na pokrycie kosztów życia. Znacznie większych, niż ich obecny potencjał finansowy. Znalezienie pracy i dostosowanie się do nowych okoliczności zajmie sporo czasu. Poradzenie sobie finansowo w tym okresie będzie bardzo trudne lub po prostu niemożliwe.

Z czego wynika niedoubezpieczenie?

Niedoubezpieczenie jest rezultatem niewłaściwie skonstruowanej polisy, co zazwyczaj wynika z nieodpowiednio wykonanej analizy potrzeb i sytuacji klienta lub zakupu polisy przez klienta w okolicznościach nieuwzględniających takiej analizy — na przykład w dodatku do abonamentu na telefon komórkowy.

Ubezpieczenie na życie musi być dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji życiowej! Ponieważ każdy z nas jest inny, ma inne życie, potrzeby, obawy, sytuację zawodową i rodzinną czy zobowiązania finansowe.

Jak uniknąć niedoubezpieczenia?

Kluczem do dobrania ubezpieczenia, które spełni oczekiwania i potrzeby finansowe zarówno Twoje, jak i Twoich bliskich, jest oparcie jego warunków o analizę Twojej sytuacji życiowej i finansowej, o co zadba agent ubezpieczeniowy.

Ważne jest także, aby aktualizować warunki ubezpieczenia w przypadku zmiany Twojej sytuacji życiowej. Jeśli wziąłeś właśnie nowy kredyt, to warto upewnić się, czy obecna polisa wciąż zapewnia bezpieczeństwo, którego potrzebujesz.

Dobrym pomysłem jest jej cykliczna weryfikacja — na przykład raz do roku. To tylko chwila pracy, która w przypadku przykrych zdarzeń pozwoli Tobie i Twojej rodzinie uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych zmartwień.

Czytaj także: Czy stać Cię, by nie mieć ubezpieczenia?

O autorze:

Dariusz Wolińki, Dyrektor Oddziału MetLife w Szczecinie. Od od 12 lat związany z branżą ubezpieczeń. Pasjonat pracy z ludźmi, rozmowy i interakcji z drugim człowiekiem oraz rozwoju osobistego. Z sukcesem prowadzący dynamiczny zespół doradców i menadżerów w zachodniopomorskim, lubuskim i Wielkopolsce. Prywatnie ogrodnik i pszczelarz oraz, poszukujący historii rodzinnych, genealog.