Jak co roku decydujemy się na sporządzenie listy z postanowieniami na nowy rok. Cele, które sobie wyznaczamy są często ambitne i dość abstrakcyjne. Chcemy schudnąć, zdrowiej jeść, być aktywni fizycznie. Jak się okazuje, niejednokrotnie jesteśmy konsekwentni, ale w rezygnowaniu z tych postanowień. Często, jeszcze w styczniu, wracamy do starych nawyków. Tuż przed zakończeniem roku niemal z euforią i ekscytacją projektujemy sobie lepszą wersję siebie, by w momencie, kiedy w kalendarzu zmienia się rok, każdego kolejnego dnia tracić zapał. Jak w takim razie wytrwać w celach wytyczonych na nowy rok? Jakie pomysły są skuteczne w konsekwentnej realizacji postanowień noworocznych?

Jakie są najpopularniejsze postanowienie noworoczne?

Obserwując noworoczne trendy, można wysnuć wniosek, że cele noworoczne Polaków na przestrzeni lat trochę się zmieniły, ale ostatecznie zmiany nie są duże. Wizualizując sobie siebie w nadchodzącym roku, chcemy widzieć się zdrowszymi, uprawiać sport, dobrze się odżywiać, niejednokrotnie chcemy też więcej podróżować. Bardzo częstymi postanowieniami są ogólniki typu - „w przyszłym roku rzucę palenie”, „będę więcej się ruszać”, „zadbam o zdrowszą dietę”, „zapiszę się na siłownię”. Cele związane ze zdrowiem oraz podróżowaniem to postanowienia dominujące. Jednak coraz częściej można spotkać się także z chęcią oszczędzania, odłożenia środków na nieoczekiwane wydatki lub nawet na emeryturę.

Bardzo praktycznym pomysłem na postanowienie noworoczne jest modny dzisiaj, ale i bardzo racjonalny ruch ekologiczny. Można postanowić, że na przykład będziemy lepiej gospodarować wytwarzanymi w domu śmieciami. Ruch „zero waste” rozprzestrzenił się dość szeroko i spotkał ze zrozumieniem i akceptacją, stąd chęć bycia bardziej eko jest coraz mocniej zauważalna w postanowieniach noworocznych.

Tylko czy wyznaczane, skądinąd szlachetne, cele będą konsekwentnie realizowane?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Okazuje się, że bardzo wielu Polaków nie wytrwa w swoich postanowieniach noworocznych. Rezultaty często są niezadowalające, co może być wynikiem źle postawionych celów. Nie jesteśmy też konkretni w ich formułowaniu.

Co to oznacza? Oznacza to, że odwołujemy się do generalnych formułek, kiedy tuż przed końcem roku wmawiamy sobie, że schudniemy, rzucimy palenie, czy będziemy bardziej aktywni. To mocno wytarte frazesy, które później weryfikuje codzienność. Jednak, gdyby postanowienia noworoczne były bardziej sprecyzowane, być może udałoby się w nich wytrwać. Błędne, nieprecyzyjne określenie celów na nowy rok jest najczęstszym powodem, który sprawia, że już pod koniec stycznia w siłowniach czy klubach fitness zaczyna robić się mniej tłoczno.

Jak wyznaczać cele na nowy rok i jak je realizować?

Zamiast wmawiania sobie, że w przyszłym roku zadbamy o relacje lub spędzimy więcej czasu z rodziną, zapewnijmy i zaplanujmy czas na sobotnie spacery lub piątkowe wieczory z filmem lub grą planszową. Zamiast rzucać palenie, ustalmy konkretnie, że zrezygnujemy z jednego papierosa przy porannej kawie. Ta sama zasada świetnie zadziała, jeśli chcemy być bardziej aktywni fizycznie. Porzućmy ogólniki na rzecz precyzyjnie postawionych celów, takich jak - „będę robił 10 pompek dziennie”, „przepłynę 40 basenów tygodniowo”, „przebiegnę w każdą sobotę 5 kilometrów”.

Czytaj także: Jeśli chodzi o fitness, dokonuj właściwych wyborów

Jeśli naszym postanowieniem jest oszczędzanie, to podejdźmy do tego metodycznie. Realnie określmy nasz budżet, spiszmy wszystkie wpływy i wydatki. Oceńmy, czy można z jakiegoś wydatku zrezygnować. Wypracujmy kwotę, którą rzeczywiście uda się nam miesięcznie odłożyć bez pogorszenia standardu życia. W ten sposób z powodzeniem zaczniemy regularnie oszczędzać. Wynikać to będzie z tego, że w pełni panujemy nad naszą finansową kondycją. Brak konsekwencji, motywacji i koncentracji to główne powody, które są przyczyną porzucenia swoich noworocznych postanowień. A te trzy elementy można w łatwy sposób wypracować, decydując się na proste i konkretne działania.

Polecamy do czytania: Jak nie popaść w finansowe tarapaty?

Postanowienia noworoczne są cenne, zawsze możemy zrobić coś lepiej, lub coś poprawić. Istotne jest to, by w tym postanowieniu wytrwać i naprawdę coś zmienić. Bądźmy precyzyjni, wybierajmy prostsze w realizacji postanowienia. Zmotywujmy się do działania, koncentrując się na niezbyt wymagających czynnościach.