W Polsce blisko ¼ gospodarstw domowych jest prowadzona przez singli.
Choć w porównaniu do lidera rankingu – Szwecji, gdzie ponad połowę gospodarstw domowych stanowią jednoosobowe gospodarstwa domowe i w dalszym ciągu sporo nas dzieli, to z roku na rok ten dystans stopniowo topnieje.

Kim są single?

Wracając jednak do początku samej definicji, kim jest singiel? Mianem singla określa się osobę żyjącą w pojedynkę z własnego wyboru bądź z przyczyn niezależnych. Tak szerokie ramy pojęciowe sprawiają, że w gronie tym znajdują się zarówno panny i kawalerowie, jak i osoby rozwiedzione, przebywające w separacji bądź owdowiałe. Początkowo termin ten był zarezerwowany dla osób między 25 a 40 rokiem życia, mieszkających samotnie w dużych miastach, z wyższym wykształceniem, znających języki obce, ponad przeciętnie zarabiających, dobrze ubranych, często podróżujących - najczęściej przedstawiciele wolnych zawodów bądź menedżerowie. Wraz ze wzrostem zjawiska, przestały jednak obowiązywać tak wyśrubowane kryteria.

Jak rynek odpowiada na potrzeby singli?

Choć single są coraz liczniejszą i zamożną grupą (a więc mają dużą siłę nabywczą), to jednak polski rynek nie nadąża jeszcze za światowymi trendami. Wciąż brakuje produktów skrojonych pod potrzeby opisywanej grupy.

Singiel, choć żyje w pojedynkę, ma dosyć spore wymagania. Dotyczą one nie tylko dóbr szybko zbywalnych, usług, ale również kwestii związanych z zapewnieniem sobie bezpiecznej przyszłości.

Potrzeby ubezpieczeniowe singla

Oferta skierowana do singli jest różnorodna, tak więc można ją dopasować do ich indywidualnych potrzeb  Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, ponieważ nie mogą liczyć na wsparcie partnera/partnerki w przypadku utraty możliwości wykonywania pracy, coraz częściej myślą o zapewnieniu sobie komfortu finansowego na wypadek zaistnienia takiej sytuacji. Niezdolność do pracy nie oznacza jedynie braku dochodów w związku z utratą pracy zawodowej. Może mieć też konsekwencje w postaci trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego, a w najgorszym scenariuszu doprowadzić do utraty mieszkania. Warto zapoznać się z produktami ubezpieczeniowymi, oferującymi finansowe wsparcie w przypadku takich zdarzeń.

Dla każdego z nas ważne jest również dbanie o zdrowie. W przypadku singli nie ogranicza się to do działań doraźnych – zdrowego odżywiania i uprawiania sportów, ale również do zabezpieczenia się na wypadek wystąpienia poważnej choroby lub pobytu w szpitalu.

Single prowadzą zazwyczaj aktywne życie, w związku z tym potrzebują kompleksowej ochrony wypadkowej. Takiej, która da im finansowe wparcie nie tylko w przypadku wystąpienia następstw wypadków, ale także możliwość szybkiego dostępu po wypadku do lekarzy czy skorzystania z rehabilitacji, bez oczekiwania w długich kolejkach.

Ponadto osoby, które nie założyły rodziny są bardziej zainteresowane utrzymaniem swojego statusu finansowego, także po przejściu na emeryturę. Jeszcze jako osoby aktywne zawodowo szukają gwarancji uzyskania dodatkowych dochodów, które zapewnią im godziwą jesień życia, umożliwiająca realizację różnego rodzaju aktywności.

Ubezpieczenie dla singla – więcej elastycznych opcji

Nie należy szukać „polisy na życie dla singla”, taki produkt może okazać się w gruncie rzeczy mało kompleksowy i niedopasowany do potrzeb wynikających ze stylu życia danej osoby. Zdecydowanie efektywniejsza wydaje się możliwość skorzystania z tzw. umów dodatkowych, czyli poszerzenia ochrony o różne rodzaje ryzyka wynikające z trybu życia, jaki się prowadzi. To właśnie umowy dodatkowe dają możliwość zabezpieczenia się na wypadek zachorowania na poważną chorobę, pobytu w szpitalu, zapewniają ochronę wypadkową czy ochronę w przypadku wystąpienia niezdolności do wykonywania pracy.

Opcja umożliwiająca rozszerzenie polisy o kolejne umowy dodatkowe jest też wariantem, który pozwala na dopasowywać zakres ubezpieczenia do zmieniających się w czasie potrzeb. Można zacząć od samej ochrony, a następnie przejść do oszczędzania i zapewnienia sobie godziwej emerytury.

Osoby żyjące w pojedynkę zapewne będą mniej zainteresowane zabezpieczeniem innych osób, ponieważ tego typu kwestie ich nie dotyczą. Dlatego warto zwracać uwagę, aby zawierane polisy nie były „aż nadto kompleksowe”. Mądrzej zawrzeć klika umów dodatkowych, ale zapewniających konkretną, dopasowaną do potrzeb ochronę, np. w sytuacjach związanych z realizacją pasji sportowych.

Kogo singiel może uposażyć? Co istotne, nie musi to być członek rodziny, można podać przyjaciela lub przyjaciółkę, a nawet wybraną fundację lub stowarzyszenie. Warto przyjrzeć się różnym oferowanym opcjom zabezpieczenia i o swojej przyszłości pomyśleć już dziś.