W czym tkwi sekret długowieczności? Odpowiednia, zbilansowana dieta, dobrobyt, wysokiej jakości opieka medyczna, a może położenie geograficzne? Który z tych czynników ma największy wpływ na długość życia?

Co roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawia raport – World Health Statistics, z którego można się dowiedzieć o średniej długości życia obywateli wszystkich państw.
Z raportu z 2018 roku wynika, że palmę pierwszeństwa dzierżą Japończycy. Dowiedzmy się kto jeszcze znalazł się w zestawieniu?

Oto top 6 krajów na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej.

1.      Japonia – średnia długość życia: 84,2 lata

Japonia okazuje się krainą długowieczności, to właśnie obywatele tego kraju należą do najdłużej żyjących ludzi na całym świecie. Szczególnym miejscem jest wyspa Okinawa, na której mieszka – uwaga: ponad 400 stulatków.

Właśnie stamtąd wywodzi się filozofia Ikigai. To japońskie słowo oznacza zarówno czerpanie drobnych radości z życia codziennego, jak i snucie wielkich planów. Kluczowe jest znalezienie swojego Ikigai - powodu do życia, czyli równowagi w robieniu tego, co kochamy i tego, co musimy. Główne zasady Ikigai sugerują aktywność fizyczną, odrzucenie pośpiechu, pozostawanie w kontakcie z przyrodą, nieprzejadanie się, a nawet niedojadanie oraz bycie aktywnym towarzysko - otaczanie się przyjaciółmi.

Ponadto Japończycy słyną z diety bogatej w warzywa i owoce oraz tofu, spożywają relatywnie mało mięsa i przetworzonych tłuszczy. Dbają również o aktywność fizyczną. Uprawiane sportu jest popularne nie tylko wśród młodych osób, ale także wśród seniorów.

2.      Szwajcaria – średnia długość życia: 83,3 lata

Szwajcaria należy do jednego z najbogatszych krajów Europy. Okazuje się, że ogólnie panujący dobrobyt oraz dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej przyczyniają się do wzrostu długości życia.

Co więcej, Szwajcarzy charakteryzują się silnym poczuciem bezpieczeństwa oraz dobrym samopoczuciem. Dużą ilość czasu spędzają na świeżym powietrzu, a także często wybierają się na wycieczki.

3.      Hiszpania – średnia długość życia: 83,1 lata

Czyżby siesta była receptą na szczęście? Badania pokazują, że z pewnością wpływa na długość życia. Kilkugodzinna przerwa w pracy umożliwia Hiszpanom nie tylko zjedzenie posiłku w spokoju, ale też daje czas na chwilę odpoczynku.

Połączenie tego komfortu z dietą bogatą w warzywa, owoce, oliwę z oliwek powoduje, że Hiszpanie przez długie lata mogą cieszyć się pełnią zdrowia. Wisienką na torcie jest iberyjskie słońce oraz sprzyjający klimat.

4.      Australia – średnia długość życia: 82,9 lata

Australia nie bez powodu jest nazywana „lucky country”- często wygrywa w rankingu państw charakteryzujących się najwyższą jakością życia. Australijczycy są zadowoleni ze swojego życia, dominuje u nich pozytywne nastawienie. Wysokie zarobki, dobra opieka zdrowotna oraz styl życia (aktywność na bardzo wysokim poziomie) - te wszystkie elementy sprzyjają wydłużeniu życia.

Jednak obraz długowieczności nie dotyczy wszystkich obywateli Australii. Niestety jej rdzenni mieszkańcy – Aborygeni cechują się znacznie niższą średnią długością życia, na poziomie 69-70 lat.

5.      Francja - średnia długość życia: 82,9 lata

Francuzi, pomimo spożywania dużej ilości czerwonego wina, żyją dłużej i zdrowiej. W czym więc tkwi ich sekret długowieczności? Paradoksalnie część z nich wskazuje właśnie na zbawienne działanie lampki rubinowego trunku.

Powszechnie uważa się, że wino pomaga w leczeniu chorób serca, a trzeba przyznać, że Francuzi cieszą się niskim poziomem występowania chorób serca i układu krążenia. Francuska dieta nie zawsze należy do najzdrowszych. Szczególnie na północy kraju - sery, śmietanowe sosy, cydr.

Im bliżej południa, tym staje się bardziej bogata w warzywa, owoce, ryby oraz oliwę z oliwek. Wybawieniem okazuje się spożywanie małych porcji, dzięki takiemu podejściu Francuzi mogą się także pochwalić jednym z najniższych wskaźników otyłości w Europie.

6.      Singapur - średnia długość życia 82,9 lata

Singapur, choć jest państwem-miastem, może poszczyć się wzorcowym systemem opieki zdrowotnej, należącym do najlepszych na świecie. Priorytet stanowi nacisk na profilaktykę zdrowotną, co przekłada się na ogólne dobre zdrowie obywateli.

Dodatkowo władze starają się promować aktywność fizyczną, m.in. poprzez udostępnianie bardzo popularnych siłowni zewnętrznych. Nie bez przyczyny wydaje się również fakt, że używki takie jak alkohol i papierosy są objęte bardzo wysoką akcyzą.

A jak Polacy wypadają na tym tle?

Zgodnie z zapisami raportu WHO z 2018 roku średnia długość życia w Polsce wynosi 77,8 lat. Zatem jest jeszcze sporo do zrobienia na drodze budowania sekretu długowieczności Polaków. Jednym z elementów wpływających na długość życia jest dieta, która w Polsce bywa ciężka i niezdrowa.

Jesteśmy narodem „na dorobku”, brakuje nam wciąż świadomości jak bilansować życie zawodowe i rodzinne. To powoduje, że często żyjemy przy sporym poziomie stresu i brakuje nam poczucia bezpieczeństwa. Warto świadomie zatroszczyć się o dodatkowe środki i zabezpieczenie na życie, aby zminimalizować towarzyszące nam ryzyko, ale też zapewnić sobie większą swobodę działania.

Może to być jakiś rozsądny plan odkładania na starość. Pomyśl o dopasowanych do ciebie, dodatkowych świadczeniach emerytalnych takich jak np. Gwarantowana Emerytura+. Wszelkie działania, podejmowane zawczasu, kiedy nasza sytuacja jest w miarę stabilna, obniżają poziom stresu i pomagają nam żyć spokojniej, a tym samym – dłużej.