Każdy członek rodziny, wchodząc do domu powinien czuć, że za chwilę znajdzie się w najbezpieczniejszym miejscu na świecie. Dom tworzą najbliżsi. To wspólnie z nimi czujemy dumę i radość, budujemy szacunek do wartości, które warto pielęgnować. To buduje ciepło domu. Możliwość zwierzenia się partnerowi, wysłuchania relacji dziecka z dnia spędzonego w szkole, wspólne posiłki, chwile dla siebie. Ale niezwykle ważna jest także odpowiedzialność. Pamięć o tym, że dzieci kiedyś dorosną, że mogą zdarzyć się rzeczy trudne do przewidzenia. Jak zadbać o to, by nawet w trudniejszych chwilach losy i bezpieczeństwo rodziny nie zostały zachwiane?

#1 Zadbaj o to, by było rodzinnie

To nie jest trudne. Rodzinna atmosfera pojawi się w domu naturalnie, jeśli zbudujemy pewne tradycje, unikatowe rytuały. To one mają moc spajania i wzmacniania rodzinnych więzi. To jakie to będą rytuały, zależy już od nas i naszych dzieci. Warto wymyślić coś, co będzie szczególne dla naszej rodziny, co da nam i dzieciom poczucie tożsamości oraz przynależności. Co to może być? Na przykład wspólne seanse filmowe, tańce przy ulubionej muzyce przed kolacją, wspólne pieczenie ciasta czy wieczory gier planszowych.

#2 Problemy? Trzeba je rozwiązywać wspólnie

Nie da się ich uniknąć. Każdy z członków rodziny może przechodzić trudniejszy moment. Kłopoty w pracy, gorszy okres w szkole, zwyczajnie zły humor. I właśnie w takich momentach rodzina powinna być pomocna. Niezwykle ważne jest to, by każdy z członków rodziny czuł, że może zawsze przyjść ze swoim problemem, że będzie wysłuchany, zrozumiany i że znajdzie w rodzinie oparcie. Świadomość tego, że zawsze mamy na kogo liczyć w trudniejszych momentach jest bardzo cenna. To wzmacnia, dodaje pewności siebie i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

#3 Miłe zwyczaje spajają

Niektóre zwyczaje pojawiają się same. Któregoś dnia możemy odkryć, że to już trzeci piątek z rzędu, kiedy wspólnie gramy w planszówki i… wszyscy jednogłośnie ustalamy, że ten zwyczaj będzie kontynuowany. Miłym zwyczajem może być wspólne mycie zębów każdego ranka, bitwa na poduszki po przebudzeniu się w sobotę, wypady do lasu poza miasto. Te okazjonalne zwyczaje też będą niezwykle cenne. Może to być szukanie pierwszej gwiazdki w wigilię świąt Bożego Narodzenia, obchodzenie imienin. Dlaczego to takie ważne? Miłe zwyczaje budują miłe wspomnienia, które mogą przyjść z pomocą w trudniejszych chwilach, podnieść na duchu i poprawić humor. Wszystko zależy od naszej fantazji, czasem tradycje rodzą się same.

#4 Zadbaj o zdrowie rodziny

O zdrowie dbamy na co dzień. W chłodniejsze dni cieplej się ubieramy, każdego dnia pilnujemy, by dzieci myły zęby, przygotowujemy zdrowe posiłki. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że ktoś z rodziny może poważnie zachorować lub ulec wypadkowi. By być spokojnym o zdrowie najbliższych, warto zabezpieczyć zarówno siebie, jak i wszystkich członków rodziny, decydując się na ubezpieczenie zdrowotne. Kompleksowa polisa, taka jak Multiochrona, zapewnia szeroki zakres ochrony przed następstwami wypadków. Ochrona obejmuje  złamania, oparzenia, trwałe inwalidztwo, pobyt w szpitalu czy operację, a także ochronę dla całej rodziny w ramach jednej polisy w pakiecie rodzinnym.

#5 Stwórz przestrzeń do życia

Budując rodzinne ciepło, pełen pozytywnej atmosfery dom, nie możemy zapomnieć o intymności. Każdy z nas czasami potrzebuje krótszej lub dłuższej chwili dla siebie. Bezpieczne miejsce, jakim jest dom, powinno więc umożliwiać każdemu członkowi rodzinny oddanie się własnym myślom. Dzieci niech zawsze mają swoje miejsce do zabawy czy rysowania. To zwiększa nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także daje swobodę, daje każdemu świadomość, że szanujemy siebie nawzajem i rozumiemy potrzeby.

Nie zapominajmy także o tym, by zapewnić wszystkim komfortowe warunki do spania. Bez przespanej nocy dzień może być ciężki. My zaspani w pracy, w szkole dzieci nieskoncentrowane na nauce. Zwróćmy też uwagę na coraz większy problem jakim jest zanieczyszczenie światłem, które nie wpływa dobrze na sen. Sprawdźmy więc, czy mamy odpowiednie rolety, czy zasłony nie przepuszczą światła z zewnątrz, a sprzęty elektroniczne odłączmy na noc z sieci.

#6 Wspólne i zdrowe posiłki

Nie zawsze możemy zjeść wspólnie, ale zawsze możemy jeść zdrowo. Dzieciom przygotujmy zdrowe kanapki do szkoły, sobie weźmy coś na lunch. Możliwości jest bardzo wiele. Zdrowe jedzenie nie tylko lepiej wpływa na nasze zdrowie, ale także buduje zdrowe nawyki. Przygotowując wartościowe posiłki, nie idźmy na łatwiznę. Aby czuć się lepiej i zdrowiej, potrzeba odrobiny wysiłku. Dobry przykład może wykształcić u młodych ludzi odpowiednie nawyki. Jeśli tylko możemy, postarajmy się zjeść chociażby jeden z trzech głównych posiłków w ciągu dnia wspólnie.

#7 Ubezpiecz najbliższych od losowych zdarzeń

Losowych zdarzeń nie przewidzimy. By czuć się bezpiecznie, warto zdecydować się na ubezpieczenie, które będzie oferowało naszym bliskim finansowy spokój w przypadku, kiedy nas zabraknie. To swego rodzaju poduszka bezpieczeństwa, dzięki której rodzina nie wpadnie w finansowe kłopoty . Nawet najtrudniejsze chwile da się przezwyciężyć. Ubezpieczenie na wypadek śmierci pomoże utrzymanie standardu życia naszym bliskim,  spłaty kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, a jeśli prowadzimy firmę, uda się zachować jej ciągłość.

#8 Poznajemy wspólnie świat

Zarówno dorośli, jak i dzieci lubią poznawać świat. Róbmy to wspólnie. Warto się zmobilizować i nawet raz na tydzień zorganizować jakąś przygodę. Opracujmy plan wycieczki razem i wspólnie się przygotujmy. Weźmy przewodnik, omówmy ciekawe miejsca, zastanówmy się, co zobaczyć. Może to być wypad do lasu, by pospacerować jakimś ciekawym szlakiem. Może to być spływ kajakowy z przystankami na dzikich plażach. To wszystko wpływa na wyobraźnię, buduje ciekawość. Pomysłów na pewno znajdzie się wiele.

#9 Szukaj talentów – zachęcaj, nie zmuszaj

Dzieci, niezależnie od wieku, interesuje mnóstwo najrozmaitszych rzeczy. Taniec, gra na gitarze, rysunek, piłka, pływanie itd. Przeskakują z jednej dyscypliny na drugą. Warto zachęcać do każdej aktywności. Nawet jeśli dziecko po jakimś czasie się znudzi, to efekt jest taki, że czegoś się o sobie dowiaduje i wie, że w dłuższej perspektywie np. malowanie tak go nie fascynuje i szuka dalej. Szukajmy z dzieckiem, zachęcajmy do tego, by poszło na dodatkowe zajęcia. W ten sposób możemy odkryć prawdziwy talent, na którym się skupimy, który w przyszłości zaprocentuje.

#10 Oszczędzaj

Oszczędzanie zawsze ma sens i jest uzasadnione. Oszczędzać warto nie tylko na tzw. „czarną godzinę”. Istnieje o wiele więcej argumentów stojących za tym, by oszczędzać. Powinniśmy odkładać dla naszych dzieci, które kiedyś zdecydują się wyprowadzić. Wówczas możemy ich wspomóc na starcie nowego życia. Ślub, wynajem czy kupno mieszkania to duży wydatek. Warto także odkładać na własną emeryturę. Możliwości jest wiele. Możemy odkładać na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Mamy także możliwość skorzystania z rachunków oszczędnościowych lub prowadzenia inwestycji.

Nic nie stoi na przeszkodzie by zaplanować sobie emeryturę korzystając z alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest Gwarantowana Emerytura. To dodatkowa umowa  do ubezpieczenia na życie, która pozwala Ci oszczędzać na emeryturę jeśli np. prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz niskie składki w ZUS. Jest to dobra opcja także w przypadku kiedy chcesz odkładać także na emeryturę dla bliskiej, niepracującej osoby.  Niezależnie czy mamy własną firmę czy pracujemy na etacie możemy ulokować swoje pieniądze w optymalny sposób. Warto też przemyśleć inny rodzaj zabezpieczenia finansowego. Gwarancja Jutra to ubezpieczenie, które zapewnia środki bliskim, na wypadek gdyby nas zabrakło.

Oszczędności stanowią także dodatkowe zabezpieczenie, tworzą poduszkę finansową, z której można skorzystać w trudniejszych dla rodziny chwilach.

Dekalog głowy rodziny obejmuje szereg spraw, które z jednej strony budują silne, rodzinne więzi, z drugiej zabezpieczają ją przed szeregiem zagrożeń. Dobra atmosfera wynika nie tylko z naszego pozytywnego nastawienia, poświęcania rodzinie czasu, organizowania super wycieczek, ale także z tego, że jesteśmy odpowiedzialni i wiemy, że zabezpieczyliśmy najbliższych niemal na każdą ewentualność.