Wykonywanie zawodu agenta ubezpieczeniowego jest zajęciem niezwykłym. Ma różne oblicza i jest to zawód charakteryzujący się dużą dynamiką. Warto pamiętać, że jako agenci przeżyjemy chwile wyjątkowe, ale nieraz zdarzy się, że dopadnie nas jakieś niepowodzenie. Jak w każdym innym zawodzie.

Jakie atuty oferuje praca na stanowisku agenta ubezpieczeniowego?

#1 Niezależność

Kilkanaście lat temu praca agentów nie przypominała obecnego stylu pracy. Dominowały: ręczne wypełnianie polis, regularne i obowiązkowe zebrania, rejonizacja (czyli obsługa tylko konkretnego, wyznaczonego z góry obszaru). Taki format pracy to już historia. Dziś agent ubezpieczeniowy sam sobie jest sterem, żeglarzem, okrętem. Obszar, w którym może pracować jest niczym nieograniczony, właściwie wszystko jest do wykonania poprzez internet. Z czego więc wynika niezależność pracy agenta ubezpieczeniowego? Z tego, że w 100% sam odpowiada za organizację pracy, realizację założonych celów i swój własny dochód.

Czytaj także: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

#2 Praca z ludźmi

Oferowanie dopasowanych do potrzeb klientów ubezpieczeń nierozerwalnie łączy się z pracą z ludźmi, spotkaniami, rozmowami i poznawaniem ich . To sprawia, że wykonywanie tej pracy nigdy nie pozostaje monotonne. Zawsze spotykamy się z kimś nowym, o innym charakterze i innych zainteresowaniach. Z każdym możemy porozmawiać o innych pasjach, co sprawia że sprzedażowe spotkanie nie ogranicza się do prezentacji oferty, ale jest żywą dyskusją, podczas której o wiele łatwiej zbudować zaufanie i dobry wizerunek.

#3 Wolność finansowa

Wolność finansowa agenta ubezpieczeniowego wynika z tego, że sam w dużej mierze decyduje o osiąganych dochodach. Nie oznacza to oczywiście, że z góry określa tę czy inną kwotę, która co miesiąc wpływa na jego konto. Oznacza to, że wynagrodzenie zależne jest od zaangażowania, regularności i efektywności pracy. Tymi elementami można z powodzeniem zarządzać. A zarobki agenta ubezpieczeniowego mogą znacznie przewyższać przeciętne.

#4 Możliwość zwiększenia dochodów

Ten punkt w pewnym stopniu wpisuje się w poprzedni atut. Warto go jednak wyróżnić ze względu na to, że wspomniana wolność finansowa nie wynika z tego, że możemy zwiększyć np. jednorazowo dochody, jeszcze mocniej pracując przez krótki czas. Wolność finansowa ma wynikać z dobrze zorganizowanej, codziennej i konsekwentnej pracy. Natomiast możliwość zwiększenia dochodów to atut,  kiedy wiemy że zbliżają się nadprogramowe wydatki lub pojawi się nieoczekiwana i kosztowna naprawa samochodu czy też popsuje się jakiś sprzęt w domu. Wprawdzie wymagać to może od nas intensywniejszej pracy, ale perspektywa nie musi być długa, a dzięki temu nasz budżet nie zostanie nadszarpnięty.

#5 Dysponowanie własnym czasem

Ta praca nie wymaga siedzenia za biurkiem od 8:00 do 16:00. Ma ona zupełnie inny charakter, który pozwala nam na organizowanie sobie czasu tak, jak wolimy. To znaczy, że dzień możemy sobie zaplanować tak, abyśmy byli najbardziej wydajni. Jedni wolą spotykać się z klientami rano, inni wieczorem. To samo może dotyczyć np.  przygotowania dokumentów. Nikt nie narzuca odgórnie tego, kiedy i co ma robić agent ubezpieczeniowy. Istotne jest ostateczny rezultat, ale drogę, która do niego prowadzi wytycza sam agent.

Obejrzyj film Elastyczne warunki pracy

#6 Pomoc innym

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ubezpieczony wyjechał na wakacje z wykupionym ubezpieczeniem. Podczas wyjazdu zaplanował, że odbędzie lot na paralotni i… niestety podczas lądowania złamał kość piszczelową. Złamanie może się zdarzyć, a z wykupionym ubezpieczeniem nie musi się martwić o koszty leczenia za granicą. Agent ubezpieczeniowy jest właśnie od tego, by zrobić odpowiedni wywiad z klientem przed wykupieniem ubezpieczenia, by doprecyzować jak spędza czas i jakie ma potrzeby, by odpowiednio wspólnie z klientem skonfigurować optymalnie dobraną polisę.

#7 Prestiż i szacunek społeczny

Praca dobrego agenta ubezpieczeniowego niesie ze sobą korzyść w postaci budowania pozytywnych relacji ze spotykanymi ludźmi. Często staje się on powiernikiem rodziny. Agent, który wykazuje się empatią, zrozumieniem potrzeb, który jest kompanem w rozmowie staje się mile widzianym gościem. Spotkań, które odbywa agent w czasie swojej pracy, jest bardzo wiele, a każda pozytywnie zakończona rozmowa daje szansę na to, że agent zostanie polecony (można to zaliczyć jako korzyść marketingową). Drugą korzyścią wynikającą z dobrze poprowadzonej rozmowy może być to, że kiedyś sami będziemy potrzebowali pomocy klienta. Przecież może nim być lekarz, mechanik, kierowca, etc.

#8 Dynamiczne środowisko pracy

Dynamizm tej pracy wynika oczywiście z tego, że stale się przemieszczamy, nie pracujemy w jednym miejscu, spotykamy stale nowych ludzi. Ale nie są to jedyne elementy, które powodują, że praca agenta jest dynamiczna. Ten zawód wymaga od nas ciągłego kształcenia się i rozwoju osobistego. Z jednej strony musimy zadbać o warstwę merytoryczną, dzięki której profesjonalnie doradzimy klientom najlepsze rozwiązania (co wpłynie na dobre relacje i może nieść pomoc innym), z drugiej strony nie można zapomnieć o nieustannie rozwijających się technologiach, które znacznie wspierają pracę każdego agenta. Trzeba trzymać rękę na pulsie, testować pomocne aplikacje i dotrzymywać im kroku. Dlaczego to atut? Bo to rozwija, sprawia że poznajemy coś nowego, stale się uczymy.

#9 „Omniprofession” – wiele zawodów w jednym

Ile jest agenta w agencie ubezpieczeniowym… No właśnie na cały obraz agenta składa się wiele profesji. Wszechstronność to kolejny atut, który uda się nam wypracować w tym zawodzie. Oczywiście celem jest oferowanie klientom polis ubezpieczeniowych, które będą odpowiednie dla ich stylu życia i potrzeb. Ale na ten cel składa się wiele ról, jakie pełni dobry agent ubezpieczeniowy. Trzeba umieć słuchać jak dobry handlowiec, organizować własną pracę jak sprawny logistyk, wprowadzać dane i je analizować jak informatyk, uczciwie doradzać i odpowiadać na wszelkie pytania jak dobry doradca finansowy lub agent nieruchomości. Ta wszechstronność w dobie dominującej technologii jest niezwykle cenna. Dziś pożądani są ludzie, którzy są elastyczni i chętni do stałego rozwoju.

#10 Zdobywanie nowych kompetencji

Kompetencje agenta ubezpieczeniowego muszą być szerokie. Od umiejętności prowadzenia ciekawej i angażującej klienta rozmowy, poprzez znajomość wszelkich aspektów związanych z rynkiem ubezpieczeń, po wiedzę na temat księgowości, informatyki czy tej ogólnej. Dlatego pracując w charakterze agenta ubezpieczeniowego, mamy zapewniony stały rozwój, stałe poszerzanie własnych kompetencji.

Są zawody nierozerwalne z prywatnym życiem. Podobnie jest z profesją agenta ubezpieczeniowego, z jedną różnicą – praca i życie poza pracą agenta ubezpieczeniowego swobodnie się przenikają i uzupełniają. Każda informacja, każda aktualizacja wiedzy wpływa na lepsze wykonywanie swojego zawodu. Niezależnie czy jest to wiedza z zakresu polityki, kina, sportu czy stricte ubezpieczeń będzie miała ona wpływ na prowadzenie ciekawszych i bardziej kompetentnych rozmów.